Art'n More
Piyano Eğitiminin Çocukları 9 Faydası

Piyano Eğitiminin Çocuklara 9 Faydası

İzmir Piyano Kursu olarak bugün sizlere piyano eğitiminin çocuklara olan 9 faydasından bahsetmek için yazıyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra çocuklarımızın piyano eğitimi alması konusunda araştırmalara başlayacağınızda hemfikiriz. Piyano hakkında daha detaylı bilgi için Piyano Rehberi: Piyano Hakkında Tüm Bilgiler yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazımızda yer alan konular şu şekilde;

  1. Piyano eğitiminin çocuklara fiziksel açıdan faydaları
  2. Piyano eğitiminin çocuklara zihinsel olarak faydaları
  3. Piyano eğitiminin çocuklara sosyolojik olarak faydaları

Piyano eğitimi tüm yaş gruplarına ve tüm bireylere faydalıdır. Bu yazımızda ise çocuklara olan faydasından sizlere bahsedeceğiz.

1)Konsantrasyon süresinde artış

Çocuğunuz doğru eğitim aldığı sürece piyano öğrenmeyi isteyip çabalar ve kendini geliştirmek isterse konsantrasyon olmayı da öğrenir. Dolayısıyla kendisi bulunduğu yaşıtlarından da bir adım önde olmuş olacaktır. Eğitimini uzun süre disiplinli bir şekilde devam ettirirse bu durum gün geçtikçe fark edilmeye devam edecektir.

2)Vücut koordinasyonunda gelişme

Piyano çalarken beynimizin yaklaşık %70’ini, vücudumuzun ise neredeyse tamamını kullanıyoruz. Dolayısıyla çocuğunuzun küçük yaşlarda bunun gibi hem beyin hem de vücudunu aktive eden çalışmalar yapması ve bir enstrüman öğrenmesi onun için oldukça değerli ve koordinasyon gelişimi için oldukça elverişli bir çalışma olacaktır. Çocuğunuz piyanoyu çalarken gözleri ile nota takibi, elleri ile tuş takibi ve ayaklarıyla da pedala basıp tüm vücudunu koordine edecek bir çalışma gerçekleştirecektir.

3)İşitsel ve sözel beceri kazanımı

Çocuğunuz piyano çalarken çıkan tüm sesleri ayırt ettiği için günlük hayatta da bu durum yaşanacaktır. Yani çocuğunuz gürültülü bir ortamda bile asıl odaklanmak istediği herhangi bir şeye odaklanıp bunun yanında kendini de ifade etmede kolaylık sağlayacaktır.

4)Müzikal ile dil bağlantısı kazanımı

Biliyoruz ki müzik yaparken beynimizin çalışan kısımları konuşurken de çalışmaktadır. Bu yüzden küçük yaşlarda müzik yapmaya başlayan bir çocuğun kendini ifade etmesi ve dili kolaylaşacaktır.

5)Hızlı okuma becerisi kazanımı

Piyano çalarken satırlar alt altadır ve bu satırları aynı anda okumak gerekir. Sürekli yan yana ve alt alta gelen notalar, belirli işaretler ve semboller okunduğu için piyano çalarken çocukların okuma becerilerinde de gelişim görülmüştür.

6)Çalışma disiplini kazanımı

Piyano çalmak ve piyano çalmayı öğrenmek çok da kolay bir eylem değildir. Bunun için düzenli ve disiplinli olarak sürekli pratik ve egzersizler yapmak gerekir. Çocuğunuzun müzikle iç içe olması gerektiği için çalışma disiplinini öğrenip bunu günlük hayatında bile uygulayabilir.

7)Sayısal zekada gelişim

Sayısal zekada beynin sol kısmı çalışmaktadır. Piyano çalarken de yine beynin sol kısmı çalışır. Bu sebeple piyano çalan çocukların matematiğe ve fen bilgisine olan yatkınları diğer çocuklara ve yaşıtlarına göre fazla olduğu da gözlemlenmiştir.

8)Hafıza gelişimi

Piyano çalarken yaptığınız egzersizler, uygulamış olduğunuz yöntem ve teknikler, parmak koordinasyonları, oturma düzeni ve pozisyonu, öğrenilen şarkılar gibi bir çok konuyu ezberleyip öğrenmesi ve hakim olması gerekir. Bunları yaparken hafızanız devreye girer ve bütün bunları akılda tutmak için çalışır. Dolayısıyla çocuğunuzun hafıza gelişimine oldukça katkı sağlar.

9)Zeka gelişimi

Piyano çalmak beynin sağ ve sol tarafını çalıştırmaktadır. Ve her iki kısmı çalıştırmak, aynı anda kullanmak beyindeki  beyninizdeki sinirsel bağlantıları güçlendirir. Ayrıca piyano çalmanın IQ’yu olumlu şekilde etkilediği de bilim insanlarınca gözlenmiş bir durumdur. Okul öncesinden itibaren piyano eğitimi alan ve piyano çalan çocuklarda da IQ gelişimi %50 oranında arttığı gözlemlenmiştir.

Bu yazımızda İzmir Piyano Kursu olarak sizlere piyanonun çocuklar için her anlamda ve her alanda ne kadar etkili, faydalı ve gelişimsel olduğunu detaylıca anlattık. İlk adımı atmanız için umarım faydalı bir yazı olmuş ve çocuğunuz için en doğru kararlardan biri de piyano eğitimi olduğunu sizlere aktarabilmişizdir. Profesyonel bir  piyano dersi arıyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz.

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

Telefon: 0507 095 82 27

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.