Yan Flüt Kursu

Yan flüt kurslarımız hakkında sıkça sorulan sorular;

Yan flüt hakkında;

Flüt, baş, gövde ve kuyruk olmak üzere 3 ana bölümden oluşan bir enstrümandır. Günümüzde gümüş, altın, nikel gibi maddelerden yapılmaktadır. Ancak 20.yy’ın başlarına kadar abanoz, nar gibi sert ağaçlardan yapılmaktaydı. Ses renginin tahta tınısı vermesi, diğer üflemeli tahta çalgılarla çok iyi uyum sağlaması ve ses elde etme yönteminin aynı şekilde olması sebebiyle, metal olmasına rağmen tahta nefesli çalgılar grubunun üyesidir. Günümüzdeki halini 19.yy ortalarında Theobald Boehm oluşturmuştur. Bu yüzden yeni sistemli yani güncel flütlerde kullanılan sistemin ismi Boehm sistemidir.

Yan flüt zor bir enstrüman mı, ben de çalabilir miyim?

Büyüleyici tınısı ile kulaklarımızın pasını sesini duyduğumuz anda silen bir enstrüman yan flüt. Her enstrümanda olduğu gibi kendine özel teknikleri, egzersizleri mevcut ,ancak önemli olan yetenek diye tabir edilen müziksel-ritmik zeka değil. Sadece haftada birkaç saatinizi ayırarak ve sanat merkezimizdeki alanında uzman hıcalarımız sayesinde sizin de kendi müzik serüveninize başlayabilirsiniz. Üstelik sanat merkezimizin size sağladığı sınırsız etüt olanakları sayesinde ilerlemeniz çok daha kısa zaman alacak.

Art’n More Sanat Merkezi’nde nasıl bir eğitim alacağım?

Başlangıç seviyesinde verilecek eğitim temel nota ve müzik bilgisi, enstrümanı tanıma, doğru nefes ve tutuş konularını kapsamaktadır. Flütle ilgili temel teknikler ve ses kontrolü de tabii ki eğitimimizin bir parçası. Eğer daha önceden bir eğitimiz varsa hocalarımızla oluşturacağınız size özel program ve birebir çalışma sayesinde daha da çabuk ilerleyebilirsiniz.

Yan Flütte İlerlemem ne kadar zaman alır?

Hocanızla yaptığınız size özel oluşturulan program doğrultusunda Art’n More Sanat Merkezi’nde keyifli ve hızlı bir şekilde ilerleyeceksiniz. Belirlenen program ve yapılan ödevleri takip ettiğinizde, birkaç saat de çalışma süresi eklerseniz birkaç ayda parça çalabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Eğer profesyonelleşmek isterseniz 3-4 sene içerisinde bu da mümkün tabii ki.

Yan flüt kursu için herhangi bir ön koşul var mı?

9 yaşından itibaren herkesin rahatlıkla öğrenebileceği bir enstrümandır. Kendi enstrümanınıza sahip olup olmamanız, zamanınızın veya yeteneğinizin olup olmaması da önemli değil. 09:00-23:00 saatleri arasında istediğiniz bir zaman dilimini seçerek ve sanat merkezimizin size sağlayacağı enstrümanlardan yararlanarak bu gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer yeteneğim var mı yok mu bilmiyorum bile diyorsanız da doğru yerdesiniz, amacınız keyifli vakit geçirmek, sosyalleşmek, kendinizi ifade edebileceğiniz bir alan yaratmak veya kendi keyif aldığınız müziği yapmaksa daha ne olsun ki? Gelin sanat merkezimizi görün ve başlayalım.