Karadeniz Kemençe Kursu İzmir ile Karadeniz Ezgilerinin Tadını Çıkarın

Karadeniz Kemençe Kursu İzmir

en uygun fiyatlı kemençe kursu kemençe kursu izmir

 

whatsapp

 

Karadeniz Kemençe Kursu başlıyor! Kurslarla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tek yapmanız gereken 0507 095 82 27 numaralı telefondan bize ulaşmak! Bu fırsatı kaçırmayın! İzmir’in tek karadeniz kemençe kursu Art’n More’da kurslarımıza kayıtları kaçırmamak fırsatlardan yararlanmak, ve karadeniz kemençeyle karadenizin en sevilen ezgilerini çalmak istiyorsanız acele edin!

kemençe kursu izmir

 

“Karadeniz Kemençe Kursu İzmir Bornova” yazımızda cevap bulacağınız sorular;

Karadeniz kemançesi çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
– Kemençe kursu aylık kaç para?
– Kemençe fiyatları İzmir’de ne kadar?
– Kemençe çalması zor mudur?

Bir yaylı çalgıdır Kemençe. Rebap ve Keman gibi yaylı çalgılarla kan bağı bulunmaktadır. Yay yardımı ile üç tel üzerinden çalınan Karadeniz yöresine özgü geleneksel bir çalgıdır. Kemençe Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Samsun ve Bayburt illerinde kullanılır. Diğer taraftan cumhuriyet yıllarında Karadenizlilerin göçünü kabul eden Adapazarı, İzmit, Yalova Orhangazi köyünde kullanılır.

1923 döneminde Yunanistan’a yerleşen Rumlar burada Kemençe kullanımını devam ettirmişlerdir. Günümüzde Selanik ve Yunanistan’ın Kuzey kesimlerinde yer alan göçmen köyleri Kemençeye yay ile dokunarak horon havası çalmaya devam ederler. Karadeniz kemençesi beş yarım ses aralığı ile çalışmaktadır. [sol] –D [re] –A ([la]) veya E [mi] –A [la] –D [re) ile akort edilir.
Kemençe akçaağaç, ladin, erik, karadut, dut ağaçlarının oyulması ile yapılır. Yapım işlemi kemençe özelliğine göre 3 ila 15 gün arasındadır. Kemençe ustalığı babadan oğula geçen bir meslektir. Mesleğin gelişiminde herhangi bir eğitim alınmamıştır. Günümüzde kemençe yapımı Suşehri ve Şebinkarahisar bölgelerindeki kemençe yapımı Alevi kökenli bölgelerde devam ettirilir.