Art'n More
Piyano Rehberi: Piyano Hakkında Tüm Bilgiler

Piyano müzik tarihinin her döneminde sanatçının kendini ifade ettiği en zarif ve kulağa hoş gelen aletlerden biri olmuştur. Bunun içindir ki dünya müziğinde en çok kullanılan çalgılardan biri olmuştur ve bugüne kadar çok sayıda önemli piyanist yetişmiştir.

Piyano çalmak istiyorum ama nereden başlayacağım bilmiyorum mu diyorsunuz? Bu yazımızda İzmir Piyano Kursu olarak piyano hakkında merak ettiğiniz her şeyi tek bir yazıda topladık.

Bu yazımızda bulabileceğiniz başlıklar:

  • Herkes piyano çalabilir mi?
  • Piyanom olmadan piyano dersi alabilir miyim?
  • Piyano çalmayı ne kadar sürede öğrenirim?
  • Piyano çalma ve öğrenmenin püf noktaları
  • Piyanoda duruş ve oturuş tekniği
  • Piyano çalarken yapılan yanlışlar
  • Piyano çalmanın faydaları

Ayrıca size ilham verecek piyano ile ilgili filmleri derledik. Yazımıza göz atmak için; piyano ile ilgili filmler

 

Öncelikle elbette isteyen herkes piyano çalabilir. Piyano çalmak için yaş sınırını yoktur ve temel müzik kulağı olan herkes piyano çalabilir. Sizler de artık isteklerinizi daha fazla ertelemek istemiyor ve piyanonun büyülü sesiyle kendinizi ifade etmek istiyorsanız bizlerle hemen iletişime geçerek ücretsiz deneme dersi ile bizlere katılın!

Piyano hakkında bir çok ilginç bilgiler derledik. İncelemek için; piyano hakkında bilgiler

 

 

Piyano fiyatları biraz yüksek olması sebebiyle herkes ilk etapta kendine bir piyano alamayabilir fakat bu piyano çalmanız için asla engel değildir. Piyanonuz olmadan da piyano öğrenmeniz mümkün. Sanat atölyemizde ücretsiz piyano etüdü ile istediğiniz zaman yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda piyano derslerinizi atölyemizde ki piyano ile devam ettirebilirsiniz.

 

 

Piyano çalmayı iyi bir eğitim ve disiplinli bir çalışma yöntemiyle yaklaşık üç ay gibi bir sürede öğrenebilir, istediğiniz parçaları bu süre sonunda çalmaya başlayabilirsiniz!

 

Piyano çalmak belirli teknikler gerektiren uygulamalı bir sanattır. İyi piyano çalma tekniği hiçbir zaman sadece hızlı, çevik ve gürültülü çalmak anlamına gelmez. Piyano çalmanın püf noktası elbette ki düzenli çalışma ve yeterli zaman ayırmayla piyano temelinizi iyi oturtmaktan geçer.Piyano çalarken doğru duruşla oturmak ve parmaklarınızı doğru yerleştirmek performansınızı etkileyen önemli bir noktadır. Piyanoda doğru duruş tekniğini yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylıca öğrenebilirsiniz.

Piyano hakkında merak ettiğiniz her şey burada! İşte piyano hakkında sık sorulan sorular; piyano hakkında sık sorulanlar

Kolay piyano çalmak için bir diğer püf noktası ise temel nota ve müzik bilgisine sahip olmaktır. Nota bilginiz olmadan istediğiniz parçaları çalamaz ve alıştırmaları yapamazsınız. Piyano çalmayı kolayca öğrenmek için öncelikle temel nota bilgilerini ve bemol/diyez/minör/majör gibi piyano terimlerini öğrenmeniz gerekir.

Piyano nasıl öğrenilir hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız; piyano nasıl öğrenilir

Piyano çalmak isteyenler buraya! Piyano çalımınızı kolaylaştıracak bilgiler için; piyano çalmak

Piyano öğrenmek için bir piyano dersi almanız sizin için hem daha az maliyetli hem de daha pratiktir. Çünkü kendi kendinize piyano öğrenmek için bir piyano satın almanız gerekir ve bu da fazlasıyla maliyetlidir.

Ayrıca kendi kendinize piyano öğrenmeye çalışırken internetteki binlerce gereksiz ve yanlış bilgi arasında kaybolabilir ve piyanoyu doğru öğrenemeyebilirsiniz.

Piyano nasıl ses üretir diye merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz; piyano nasıl ses üretir

Oysa bir profesyonelden alacağınız piyano dersi ile hem hızlı ilerler, hem doğru öğrenir, hem de aklınıza takılan her şeyi eğitmeninize sorabilirsiniz. Sanat atölyemizde profesyonel eğitmenlerimiz ve uygun piyano kursu fiyatlarımızla sizlere piyano dersi vermeye her zaman hazırız!

 


Piyano çalarken doğru ve rahat bir biçimde oturmak performansınızı önemli derecede etkileyecek bir faktördür. Doğru duruş tekniğini uygulamadığınız takdirde kollarınızı rahat hareket ettiremez ve dikkatinizi tam anlamıyla yoğunlaştıramazsınız.

Piyano çalarken sırtınızın düz ve dik, kollarınızın ise omuzdan rahat bir şekilde asılı durması gerekir. Avuç içleriniz tuşlardan hafifçe yüksekte durmalı ve sizin de sandalyenizi ortalayacak şekilde oturmuş olmanız gerekmektedir.


Piyano çalarken neyi yanlış yapıyorum?” diyor ve bir türlü fark edemiyor musunuz? Hiç telaşa kapılmayın ve yazımızın devamını okuyarak fark ettiğiniz/fark etmediğiniz tüm yanlışları öğrenin.Her öğrenme metodunda olduğu gibi piyano öğreniminde de yeterli ve düzenli zaman ayırmak en önemli noktadır. Eğer piyano çalmak için yeterli zamanı ayırmazsanız parmaklarınız piyanoya alışamaz ve tuşlar kas hafızanızda yer etmez.

Bu piyanoları gördünüz mü? İşte görünce çok şaşıracağınız piyano modelleri; farklı ve ilginç piyano çeşitleri

Düzenli zaman ayırmadığınız takdirde her piyano çalışmaya başladığınızda bir önceki çalışmanızı tekrar etmek zorunda kalırsınız ve istediğiniz hızda ilerleyemezsiniz.

Piyano nasıl öğrenilir ve öğrenirken dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir merak ediyorsanız; piyano nasıl öğrenilir

Piyano çalarken performansınızı en çok etkileyen konu duruşunuz ve parmaklarınızın pozisyonudur. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de piyano çalarken kambur durmak, sandalyenin kenarına oturmak, avuç içlerinin piyanoya çok yakın ya da uzak durmasıdır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi piyano çalarken sandalyenin tam ortasına oturmalı, sırtınızı düz ve dik tutmalı, kollarınızı kasmadan omuzdan serbest bırakmalı ve avuç içleriniz ile piyano arasındaki mesafeyi doğru ayarlamalısınız.Yapılan bir diğer yanlışlardan biri de piyano nota bilgisi olmadan çalmaya çalışmaktır. Piyano çalmaya başlamadan önce temel nota solfej çalışmaları yapmak işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Piyanonun insan üzerindeki etkileri ile ilgili yazımızı okumak için; piyano ve zeka ilişkisi 

Piyano çalmayı öğrenirken aceleci olmak, bir tekniği tam öğrenmeden diğerine geçmek size hızlı ilerliyormuşsunuz hissi verse de zaman geçtikçe göreceksiniz ki aslında hiçbir şeyi tam ve doğru öğrenmemişsiniz. Buna bağlı olarak da tüm çalışmaları yeniden tekrar etmeniz gerekecek ve bu durum da fazlasıyla zaman kaybetmenize sebep olacaktır. Size tavsiyemiz piyano öğrenirken aceleci olmayın ve tüm teknikleri tam öğrenene kadar sabırla temelinizi oluşturun.

 


Vücudun güç dengesinin oluşması: Birçok insan doğduğundan beri bir elini diğer eline göre daha fazla kullanır. Fakat piyano çalarken bu durum ortadan kalkar ve her iki el de aynı oranda ve aynı anda kullanılır. İki elin aynı anda kullanılmasıyla beyin kendini bu duruma adapte eder ve zamanla vücudun iki tarafı da aynı güce ulaşır.

Piyano akordu nasıl yapılır merak ediyorsanız; piyano akordu nasıl yapılır
Çok yönlü düşünebilme: Piyano çalarken beynin her iki kısmının da kullanılması nedeniyle piyanistlerin sağ ve sol beyinleri aynı oranda gelişim gösterir, bu da piyano çalan kişilerin günlük hayattaki olaylara daha yaratıcı çözümler geliştirmesini sağlar.

Piyano çalmanın çocuklar üzerindeki etkisi ile ilgili yazdığımız makaleyi okumak için; piyano çalmanın çocuklar üzerindeki etkileri

Kendini daha iyi ifade edebilme: Yapılan araştırmalar, piyano çalarken beyindeki stereotype’ların olduğu bölgenin kendini kapattığını gözlemlemiştir. Böylece enstrümanı çalan kişi toplumun algısına göre düşünmek yerine kendisi gibi düşünür. Aynı zamanda yaptığı müzikle de duygularını dışa vurabilirken başkalarının ne dediğini çok umursamaz.

Piyanonun tarihi hakkında bilgi almak için; piyano parmak ekolleri

Eğer siz de İzmir’de piyano kursu arıyor ve bu zarif müzik aletini öğrenmek istiyorsanız 0507 095 8227 nolu numaradan Whatsapp üzerinden bizlere yazabilir ya da dilerseniz telefonla arayıp ücretsiz piyano deneme derslerimize katılabilirsiniz!

 

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.