Art'n More
Piyano Öğrenimindeki Püf Noktalar

Piyano kolay şekilde nasıl öğrenilir?

İzmir Piyano Kursu olarak bu yazımızda sizler için kolay piyano öğrenme yöntemleri hakkında derlediğimiz bilgileri paylaşacağız. Öncelikle sizler için “piyano nedir” sorusunu cevaplayalım: Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesi oluşturur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti sanılır. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır. Piyano hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazılarımıza göz atın:

Piyano nasıl öğrenilir?

Piyano öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bir çok metot ve aşaması bulunmaktadır. Fakat bu süreçlerden en önemli ve can alıcı olan kısmı sabır göstermek, öğrenme aşamasında sabırlı olup bolca egzersizler çalışmaktır. Eğer bu süreçteki aşamaları tam anlamıyla yerine getirirseniz piyanoyu öğrenmeme gibi bir sebebiniz olmayacaktır. Bu aşamalardan sonra şimdi adım adım kolay piyano çalmak ve piyano öğrenmek hakkında püf noktalardan bahsedelim;

İmkanınız varsa ders alın

Alanında iyi bir eğitmen sizlere çok fazla artılar katacak ve fayda sağlayacaklardır. Sizdeki gördüğü teknik yanlışları sizlerin de farkına varmasını sağlayan bir eğitmen düşünün, ilerleme sürecinizi elbette ki hızlandıracağı için yapacağınız pratikler bu alanda eğitmen kadar önemlidir. Eğitmeniniz alanında iyi bir etkiye sahipse kısa yolları ve geliştirecek tüm egzersizleri sizlere öğretecektir.

Video, makale, nota gibi kaynakları değerlendirin

Ders alma gibi bir imkanı olamayanlar için internet bulunmaz bir nimettir. Sınırsız bilgi kaynağı sayesinde piyano notaları ile ilgili çok fazla ve ayrıntılı şekilde kapsamlı bilgiler edinebilir,bu bilgileri de izleyip pratiğe dökebilir,bu sayede de iyi bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Sadece tek bir kaynaktan değil de bir çok kaynağı okuyup bilgi edinirseniz sizlerin gelişimi adına daha iyi olacaktır. Fakat bu ilerleme ve öğrenme için doğru bilgi ve kaynağa ulaşırsanız temel olan eğitimleri tamamlayıp şarkılar çalmaya başlayabilirsiniz.

Pratik ve egzersizlere oldukça bol zaman ayırın

Hızlı şekilde piyano öğrenmek ve piyano çalmak için yapmanız gereken en önemli nokta pratikler, egzersizler yapmaktır. Piyano ile ne kadar çok vakit geçirir, onunla ne kadar ilgilenirseniz geri dönütünü bununla doğru orantılı alırsınız. Hızlı bir şekilde ilerlemek ve temel aşamaları tamamlamak için piyanoya vakit ayırmalısınız. Vaktinizin olmadığını, okula,başka kurslara gidiyorum bahanelerini bir kenara bırakın, isteklerinize kulak verin ve bizimle beraber piyano için bu yola baş koyup ilerleyin.

Piyano çalabilmek için ders almak gerekli mi?

Piyanoyu doğru bir şekilde çalabilmek için mutlaka ders almalısınız. Evde kendi kendinize çalışırken piyano notalarını, piyano terimlerini, simgelerini veya herhangi başka bir ifadeyi doğru kullanmada, pozisyon geçişlerinde, piyano başında oturmak gibi çok basit ve kolay şeylerde bile hata yapabilirsiniz. Yanlış olan veya öğrenilen teknikleri düzeltmek sonrasında çok zor olmaktadır.Yanlış öğrenilen bir tekniği düzeltmek ve sıfırdan başlamak oldukça güçtür. Bu yüzden en baştan,en doğrusu nasılsa o şekilde öğrenmekte oldukça fayda vardır. Temeli sağlamca oturtursak eğer, ilerlememiz bir o kadar daha hızlı olacaktır çünkü uğraşacağımız herhangi bir yanlış pozisyon veya teknik olmayacağından dolayı sadece temel ve doğru bilgi odaklı çalışma ve bir eğitmenden veya kurstan ders almak sizi ileri götürecektir.

Ayrıca bir piyano kursu almanızın en önemli yararlarından biri de gittiğiniz kursun piyanosunu egzersizleriniz için kullanabilme imkanınız. Piyano fiyatları diğer enstrümanlara göre biraz pahalı olduğu için evinize bir piyano satın almak sizin için maliyetli olacaktır. Fakat bir piyano kursuna gittiğiniz takdirde evinize bir piyano satın almak çok da gerekli olmayacaktır. İzmir Piyano Kursu olarak kursiyerlerimize sanat merkezimizdeki piyanoları egzersizleri için kullanabilme imkanı tanıyoruz!

Piyano çalmaya kimler uygundur?

Piyano çalmak için ilk önce bu enstrümana zaman ayırmamız gerekir. Bu zamanı ayıran ve istekli olan herkes çok rahat piyano çalabilir. Piyano üzerine bir kariyer düşünüyorsanız eğer, çalışma planlarınıza erken yaşta başlamalısınız. Piyano eğitimi konusunda kendinizi geliştirmek uzun süreç boyu disiplinli ve planlı çalışmalarınız doğrultusunda gerçekleşir. Bu sebepten dolayı piyano kursuna ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar yararlı ve gelişiminize katkısı oldukça fazla olacaktır. Piyano öğrenme isteği çoğunlukla 20 ve 20 yaştan sonra bir çoğumuz tarafından benimsenmektedir. Piyano çalmanın yaşı yoktur. İsteyen herkes kendini bu alanda geliştirebilir ve ders alabilir.

Piyanoyu çalacak olan kimsenin parmaklarında biraz da olsa esneklik olmalıdır. Parmaklarım yeteri kadar esnek değil diye de üzülmenize gerek yok! Piyanoda yapacağınız etüt ve egzersizler sayesinde de bu esnekliğe kavuşabilirsiniz. Unutmamanızı istediğimiz bir konu; piyano ciddi emek, zaman, çalışma ve sabır gerektiren bir çalgıdır. Bu sebepten dolayı piyanoyu günü gününe çalışmak piyano için önemli noktalardan biridir.

Kaç çeşit piyano vardır?

Piyano temel olarak aslında ikiye ayrılır. Piyano türleri denilince ise bunların alt başlıklar halinde uzun bir biçimde listeleri mevcuttur. Ancak tüm bildiğimiz veya bilmediğimiz piyano çeşitleri şu iki türden meydana gelmektedir:

♦Kuyruklu piyanolar ve konsol piyanolar.

  • Konsol piyanolar daha çok ev için yapılmış olan piyanolardır. Hatta duvar piyanoları olarak geçmektedir.
  • Kuyruklu piyanolar ise daha çok konser salonlarında dinleyiciye büyüleyici bir ses ve müzik hazzı yaşatmak adına piyanistlerin kullandığı piyano çeşididir. Kapakları yukarı doğru açılır ve ses olarak oldukça yüksek ses frekansına sahip bir piyano türüdür. İsterseniz elbette evinizde de kuyruklu piyano kullanabilirsiniz. Ancak kuyruklu piyanolar konsol piyanolara göre daha maliyetlidir. Ayrıca kuyruklu piyanoların aylık rutin bakımları yaptırılmalı ve bir piyano luthierine baktırılmalıdır.

Piyano çalmak için ne kadar süre ayrılmalı?

Piyano çalmaya başladıysanız eğer bu çalgıya her gün vakit ayırmanız gerekmektedir. Piyano çalışmanızı hobi gibi yapmak istiyorsanız bunu günde bir saat olacak şekilde ayarlamalısınız. Fakat profesyonelce ilgilenmek istiyorsanız en az günde 5 saatinizi ayırmanız gerekir. Çalışma saatlerinizi verimli şekilde geçirmek de sizin elinizde. Kendinizi yetersiz bulduğunuz noktalarda çalışmalar yapabilir, ona yönelik parmak egzersizleri yaparak kendinizi daha geliştirebilirsiniz.

Ayrıca piyano eğitimi aldığınız kurum ya da eğitmenden piyano çalışmalarını nota bilgisi ile istemeniz oldukça önemlidir. Bazı kurum ya da kuruluşlarda , eğitim merkezlerinde piyano eğitimi notasız verilmektedir. Bu ilerleyen süreçte piyano çalan kişi için oldukça büyük ve önemli sorunlar doğuracağı için nota bilgisi ile beraber çalışmalarınızı alırsanız bu tür sorunlarla da ilerde uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Eğer sizler de bu büyülü enstrümanı öğrenmek istiyor ve İzmir’de piyano kursu arıyorsanız doğru yerdesiniz! Profesyonel eğitmenlerimiz ve uygun fiyatlarımızla sizlere kaliteli bir piyano eğitimi sunmak ve ücretsiz deneme derslerimize katılmak üzere sizleri Art’n More Sanat Merkezi’ne bekliyoruz!

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.