Art'n More
Gitar Akorları ve Akorlar Hakkında Bilgiler

Gitar Akorları Nelerdir?

İzmir Gitar Kursu olarak bu yazımızda sizler için gitar akoru nedir, gitar akor yerleri nerelerdir, gitar akor notaları, gitar akoru basarken nelere dikkat edilmeli gibi soruların cevaplarını derledik.

Akor dediğimiz şey en az 3 sesin bir arada aynı anda tınlamasıyla oluşan ses topluluğu, ses birliği, bütünüdür. Akorlar yalnızca 3 sesli de değil 3ten fazla sesi de içinde barındırır. Çok sesli enstrümanlarda, buna gitar en iyi örnektir, akor basmak mümkündür.

Gitar çalmaya yeni başlayanlar ya da başlayacaklar için gitar akorları en önemli noktalarından birini taşır. Özellikle hep birlikte bir şeyler söylenecekse veya çalınacaksa burada gitar akorları bilmek oldukça işinize yarayacak ve işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bir enstrümana, vokale eşlik edeceğiniz zaman akorların hem yazılışını hem harf olarak evrensel simgelerini bilip tanımak, nasıl basıldığını bilmek ve çalabilmek sizler için kesinlikle en önemli adımın tamamlanmış olduğunu gösterir.

İlk olarak akorları temel olarak majör ve minör şeklinde ikiye ayırabiliriz. Daha sonra bunlara 7’li akorlar önce olmak üzere 6’lı, 9’lu, dim, aug gibi çeşitli diğer akorlar da bunlara dahil olacaktır.
Öncelikle açık pozisyon akorlar nedir bilmekte fayda var. Vurduğumuz teller arasında boş telin de bulunması açık pozisyon demektir. Açık pozisyon akorunun dışında bareli akorları da bilmemiz oldukça önemlidir. Bareli akorlar, en başta çok zor gelmesi ve basımı zor olması dolayısıyla birçok kişiyi gitardan uzaklaştırmış olsa da aslında işimizi en çok kolaylaştıran akorlardan birisidir.

♦Bareleri akorlar hakkında daha fazla bilgi için Bareli Akorları Daha İyi Duyurmak İçin Neler Yapmalı? yazımıza göz atabilirsiniz.

Açık Pozisyon Akorlar

C-D-Dm-E-Em-G-A-Am şeklinde sıralanabilir.
Akorlar isimlendirilirken ilk olarak o akorun harfinden hangi nota olduğuna bakılır, sonra yanında herhangi bir küçük harf daha var mı ona bakılır. Eğer akorun yanında küçük m harfi mevcutsa bu akora minör akor, yanında küçük m harfi yoksa bu akora majör akor deriz. Örneğin C-do majör/Cm do minör akor demektir.
Majör ve minör akorlar içlerinde 3 farklı ses barındırırlar ve bu seslerin aynı anda çalınmasıyla oluşurlar. Her bir notanın bir majör ve bir minör akor vardır. Aşağıda tüm minör ve majör akorlar mevcuttur:

 • Do majör/ Do minör
  Do diyez majör/ Do diyez minör
  Re majör/ Re minör
  Re diyez majör/ Re diyez minör
  Mi majör/ Mi minör
  Fa majör/ Fa minör
  Fa diyez majör/ Fa diyez minör
  Sol majör/ Sol minör
  Sol diye majör/ Sol diyez minör
  La majör/ La minör
  La diyez majör/ La diyez minör
  Si majör/ Si minör

Gitar Akorlarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Akorları basarken kalıp olarak basmalısınız. Yani tüm parmaklarınızı gitar klavyesine aynı anda basmalısınız. Parmaklarınızı klavyeye tek tek koymak yerine aynı anda hangi notaya hangi parmak basacaksa aynı anda parmaklar klavyeye basmalıdır.
 • Akorları basarken parmak uçlarımız klavyeye dik olarak basmalı, parmaklarımız diğer alt veya üst tellere değmemeli değerse temiz ses çıkmayacaktır.
 • Akorları basarken başparmağı çok aşırı derecede kasmadan basmalıyız. Bu çok çabuk yorulmamıza ve parmaklarımızın ağrıyıp kasılmasına neden olacaktır. Başparmağın amacı sadece basit şekilde gitarı dengede tutmaktır.
 • Akorları çalarken önce hepsine aynı anda vurmadan tek tek tüm telleri çalıp sesler doğru mu kontrol ederek çalışmalıyız, aceleci olmamalıyız.
 • Bileğimizi önde tutmak akorları basmayı ve çalmayı kolaylaştırır. Bilek önde olmalı ve gitarın sapını da ne çok eğmeli ne de yere paralel tutmamalıyız.
 • Gitar akorlarını öğrendikten sonra arpej ve ritim vurmayı da öğrenmelisiniz. Bu çaldığınız şarkıları daha zengin hale getirecektir.

Gitar akorları ve gitar akort etmek hakkında daha fazla bilgi için sizler için derlediğimiz diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Gitar akorları basarken sesler bozuk çıkıyor ve “akor sesleri neden bozuk çıkar?” diye düşünüyorsanız, sizler için gitarda basılan akor seslerinin bozuk çıkmasının başlıca nedenlerinden bahsedelim:

♦Akort edilmemiş, akordu yanlış gitarla çalmak
Eğer çaldığınız gitarın akordu yoksa çıkan sesler de yanlış sesler olacaktır, çaldığınız sesler yanlış duyulacaktır. Gitar akordu, gitarın burguları farkında olmadan herhangi bir yere değdiği için bozulmuş olabilir. Gitar çalmaya başlamadan önce kesinlikle gitarınızın akordunu kontrol etmelisiniz.

♦Parmakların gitar üzerinde doğru yerlere basılmaması
Gitar çalarken parmaklarınız perde demirlerinin hemen yanına basmalıdır fakat perde demirine değmeyecek şekilde olmalıdır.

♦Perdelere yeterince güçlü basmamak
Gitar çalarken tellere parmaklarımızı kendimizi yormayacak şekilde ancak güçlü bir biçimde basmamız gerekmektedir. Eğer tellere mümkün olduğunca güçlü basmazsak sesler pis ve cızırtılı bir biçimde gelecektir. Tellere güçlü basarken başparmağı da çok yormamak ve gereksiz baskı yapmamak gerekir, gitarı tutarken dengede tutup destek olmalı ekstra bir güç uygulanmamalıdır.

♦Hava değişimi gibi etkenler dolayısıyla gitarın sap ayarlarının bozulması
Gitarın sap ayarları mevsimsel olarak yapılmalıdır. Ayrıca gitarın tellerini değiştirdikten sonra sap ayarında da bozulmalar yaşanabilir bu yüzden telleri değiştirdikten sonra da gitarın sapının düzgün olduğuna bakılmalı ve kontrol edilmelidir

♦Akorun yanlış basılması
Akorları çalışırken içerisindeki sesleri de ezberlemek son derece önemlidir. Akoru sadece pozisyon olarak nasıl basıldığını ezberlersek yanlış basma ihtimalimiz çok yüksek. Eğer içindeki sesleri tam olarak bilip tanırsak o zaman hangi notaya basacağımızı çok daha güvenle yapabiliriz ve basabiliriz.

İzmir Gitar Kursu olarak sizler için düzenlediğimiz bu yazının sonunda aklınıza takılan soruların cevapları için bizlerle iletişime geçebilir dilerseniz alanında uzman eğitmenlerimizden uygun fiyata gitar kursu alabilirsiniz. Üstelik ücretsiz deneme dersimiz de var!

Sizler için derlediğimiz bazı şarkıların gitar akorları:

Ah Bu Ben Gitar Akordu
İntro:
C-Em-C-Em
C Am Em
Zor olsa da galiba dönüyorum sana
C Am Em
Gel dersen hemen çağırmazsan geçerken
D
Yerle gök arasında bir yerde
G G C Am
Sen beni tanımazsın severim de söylemem
G G C G
Sen beni uzak sanırsın bilirim söz dinle
NAKARAT
C D G Em
Ah bu ben kendimi nerelere koşsam?
C D G D
Saklansam bir yerlerde gizlice ağlasam
C D G Em/D
Ah bu ben kendimi nerelerde bulsam

C D E Em
Çekilsem sahillere hayaller mi kursam?
C – Em – C – Em
C Am Em
Zor olsa da galiba dönüyorum sana
C Am Em
Gel dersen hemen çağırmazsan geçerken
D
Yere gök arasında bir yerde
G D C Am
Sen beni tanımazsın severim de söylemem
G D C G
Sen beni uzak sanırsın bilirim söz dinlemem
NAKARAT
OUTRO
C – Em –C – Em

Cem Özkan – Dön Bana Gitar Akordu
Dm G
Üzülürüm yine
Am G
Resmini görünce

F G C
Maziye bakarak
Dm G
Vazgeçemem senden
Am G
Bir ömür geçse böyle
F G C
Ardından yalvararak
Am Em F C
Dön bana yeniden nolur
Am Em F C
Sev beni yeniden nolur
Am Em F C
Al beni yanına nolur
Am Em F C
Dön bana yeniden nolur
G C G C
Nolur nolur…….
Dm G
Unuturum sandım
Am G
Zamana bırakınca
F G C
Seni nasıl sevdiğimi
Dm G
Ama bugün yine
Am G
Söylüyorum hep aynı
F G C
Hep aynı şeyi

Badem – Sen Ağlama Gitar Akordu
Am G E Am-G-F
Kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
F C E
Güzel yüzün yanakların ıslanır
Am G E Am-G-F
Kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
F C E
Hüzün keder yüreğime yaslanır
Dm
Sen ağlama
E Am
Bir damla göz yaşın yeter
Dm
Sen üzülme gülüm
E Am
Gamzende güllerin biter
Dm
Yollarıma
E Am
Taş koysalar döneceğim
Dm
Gözlerimnden
E Am
Yaşlarını sileceğim
Am G E Am-G-F
Gece gökyüzünden bir damla yaş düşünce
F C E
Bahar gelir tüm çiçekler ıslanır
Am G E Am-G-F
Kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
F C E
Hüzün keder yüreğime yaslanır
Dm
Sen ağlama
E Am
Bir damla gözyaşın yeter
Dm
Sen üzülme gülüm
E Am
Gamzende güllerin biter
Dm
Yollarıma
E Am
Taş koysalar döneceğim
Dm
Gözlerinden
E Am
Yaşlarını sileceğim

Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam Gitar Akordu
C G Am Em
Sözlerimi geri alamam yazdığımı yeniden yazamam
F C G
Çaldığımı baştan çalamam bir daha geri dönemem
C G Am Em
Akıyorsa gözyaşım kurumasın coşup seven gönlümse durmasın
F C G
Dost bildik anılarım çağırmasın bir daha geri dönemem
C G
Hiçbir kere hayat bayram olmadı ya da
Am Em
Her nefes alışımız bayramdı
F C G
Bir umuttu yaşatan insanı aldım elime sazımı
Dm G
Yine aşınca çayın suyu boyunu
Am Dm C
Belki yeniden karşıma çıkacaksın
Dm G Am
Gözgöze durup bakınca göreceğiz
Em C Am G
Neyiz ve neredeyiz bilemiyoruz şimdi

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.