Art'n More
Gitar Nasıl Akord Edilir?
Gitar Nasıl Akord Edilir

Gitar Nasıl Akord Edilir

Gitarın Akordu

Gitara yeni başlayanların bilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir “gitar akordu”. Gitar nasıl akord edilir sorusu gitara yeni başlayan gitaristlerin aklını kurcalayan bir şeydir. Akordsuz gitar çalınmamalı kesinlikle gitar önce akord edilmelidir hem duyulacak olan sesin doğru tınlaması hem de kulağınızın yanlış seslere alışmaması için gitar akord edilmelidir.

 

1.Dijital tunerler aracılığıyla akord yapılabilir.burdaki işlevimiz çok kolaydır.

2.Akord düdükleri aracılığıyla yapıla bilir.Bu sistemde şöyledir.Her tel için 6 adet düdük vardır.teker teker her tel için yapılmış düdükler üflenerek ayrı ayrı yapılır.

3.Harmonikler aracılığıyla akord yapılabilir.Buda şöyle gerçekleşir;5 tel olan la teli 440 frekansa göre doğru bir şekilde la ya ayarlanır.Sonrasında lanın 5ci perdesindeki harmonik ses ile 4cü tel olan re telinin 7ci perdesindeki harmonik ses eşitlenir.eşitleme tamamlandıktan sonra re telimizi de düzgün bir şekilde akordlamış oluruz.Ardından re telimizin 5 ci perdesindeki harmonik ses ile 3. tel olan sol telimizin 7 ci perdesindeki harmonik ses eşitlenir.Bu bağlamda La – Re – ve Sol tellerini akorlamış olduk.ArdındanEn üst telimiz Kalın Mi yi akordlamak için 5 ci telimiz olan La telinin 7ci harmonik sesi ile 6cı telimiz olan kalın mi telinin 5ci perdesinin harmonik sesi eşitlenir.Geriye kaldı 1ci telimiz mi ve 2ci telimiz si telleri.En kalın telimiz olan 6cı telimizide akord ettikten sonra 2ci telimiz si telini akord etmek için 6 cı telimizin 7 perdesinin harmonik sesi ile 2ci telimiz olan si teli boş bi şekilde sesleri çalınarak iki ses eşitlenir ve son olarakta En alt telimiz ince mi nin akordu için la telimizin 7ci perdesindeki harmonik ses ile en alt telimiz olan mi teli boş çalınarak 2 ses eşitlenir veeeee akord işlemimiz tamamlanmış olur.

 

Gitar hakkında merak ettiğiniz diğer soruları gitar kursu izmirG sayfamıza tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca gitarınızı akord edemiyorsanız gitar kursumuza gelerek destek alabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.