Art'n More
Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

 

Müzik aleti çalmayı öğrenmenin zeka geliştirici etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Bilimsel makalelerle ve otoriter kişilerin açıklamalarıyla müziğin beynimiz ve düşünece yapımız üzerine etkisi artık kesin olarak kanıtlanmıştır. Özellikle herhangi bir enstruman çalımında daha gençken başlanması bu etkinin artmasına yol açıyor. Neredeyse her müzik aletinin zekamıza olumlu bir etkisi olsa da piyano bu enstrumanlar arasında çok farklı bir yere sahip.

Bilindiği üzere piyano çalarken beynimizin her iki lobunu birden kullanırız. Bu yüzden yapılan açıklamalara göre piyano çalmak hem dikkat dağınıklığımızı azaltırken hemde zekamıza olumlu yönde etki ederek matematiksel düşünce yapımızı ve hafızamızı geliştirir. Güzel de piyano çalmayı nasıl öğrenebilirim? Diyorsanız. Yazımızında devamında piyano çalmayı öğrenmek için yapmanız gerekenleri sıraladık.

Eğitmen Desteği- Neden Eğitmen Gerekli?

Piyano öğrenmenin yaşı yoktur. Her yaşta piyano eğitimi almaya başlayabilirsiniz, ancak doğal olarak genç yaşta öğrenmek daha kolay olacağı için genç yaşta piyano çalmaya başlamanın artıları daha fazla olacaktır.  Piyano çalmayı öğrenmenin en doğru  yolu iyi bir eğitmenden ve sıkı bir çalışma temposundan geçer.  Eğer ki eğitmen desteği olmaksızın,  tek başınıza piyano çalmayı öğrenmek istiyorsanız  ekstra dikkatli olmalısınız. Çünkü yanlış oturtulan birşeyin düzeltilmesi çok daha zordur. Eğitmen bu konuda yaptığınız hatalara anında müdahale ederek, bu konudaki eksiklerinizi düzeltmenizi sağlar. Aynı zamanda zorluklarla karşılaştığınızda bunları aşmanız için gerekli pratikleri ve önerileri verir. Bu yüzden iyi bir eğitmen eşliğinde piyano öğrenmine başlamak  piyano çalmak için gerekli ilk adımdır.

Düzenli Çalışma Temposu

Piyano çalımı öğrenilmek isteniyorsa, eller 5 parmak konumunda sabitlenmeli , kollar serberst bir biçimde hareket edecek şekilde parmak uçlarıyla çalınmaya çalışılmalıdır. Bu rahatlık ve tekniğin sağlanmasının ardından piyanodan sağlıklı bir ton elde etmek mümkündür. Piyano eğitiminizi daha kolay hale getirmek açısından ilk başta zorlansanız dahi nota öğrenmek bu sürecinizi kısaltacak ve ileride eser- alıştırma geçerken size çok yardımcı olacaktır. Bu yüzden piyano öğreniminizi nota eğitimiyle eş zamanlı olarak sürdürün. İlk başta notaların piyano üzerindeki yerleri karıştırılabilir. Bu çok doğal bir süreçtir. Bu problemin çözülmesi açısından minik kağıtlar hazırlanarak, hatırlatma notlarıyla bu öğrenim süreci çok daha hızlı bir şekilde atlatılabilir. Unutulmamalıdır ki her enstruman gibi piyano da bol pratik ve tekrar isteyen bir enstrumandır. Her öğrenilen etüd, eser, alıştırma bol bol tekrar edilmeli, pekiştirilmelidir.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.