Art'n More
Piyano Akordu Nasıl Yapılır?

Piyanoyu akord etmek sanıldığı gibi zor ve maliyetli değildir. Biraz araştırma yaparak ve becerilerinizi kullanarak piyanonuzu kendiniz akord edebilirsiniz.

Piyano Akord Etmek İçin Gerekli Aletler Nelerdir?

Piyanonuzun akordu için gerekli aletleri kiralayabilir veya bütçeniz doğrultusunda satın alabilirsiniz. Piyano akordunu kendiniz yapmak için en azından 200 lira civarı bir bütçe ayırmalısınız. Bunda piyano akordu için kullanılan cihaz ve aletlerin diğer enstrümanlarda kullanılan cihaz ve aletlere göre daha hassas olmasıdır. Özellikle piyano akort cihazı satın alırken iki katı harcama yapılmasının sebebi bu hassasiyettir.

Piyano Akord Etmek Ne Kadar Sürer?

Burada önemli olan nokta bu işin profesyonellerce yapılan akort süresiyle eşdeğer olamayacağıdır. Kesin bir süre verememekle birlikte ortalama 3-4 saat sürebilir.

Aletlerim Hazır Piyanomu Nasıl Akord Edebilirim?

Aletleriniz hazırsa piyanonuzu akort etmek için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlardır; İlk olarak susturucuları takmadan piyanonuzun sağ pedalına basınız. Akort etmeye orta piyano telinden başlamanız daha doğru olacaktır. Akort edeceğiniz telin hemen bitişiğindeki tellere susturucu takmalısınız. Burada önemli olan susturucuları takmadan önce sağ pedalın basılı durumda olmasıdır. Daha sonra akort edeceğiniz piyano teli ile bağlantılı tuşa hafifçe basarak sesi akort cihazı ile analiz edin. Akort etmeye orta telden başlayıp uçlara doğru devam edin. Telleri akort ederken doğru tel üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Önemli olan bir diğer nokta ise telin bağlı olduğu cıvatayı bağlarken çok yavaş hareketlerle çalışmak ve sesi analiz etmek.

Piyanomu Ne Kadar Sürede Bir Akord Etmeliyim?

Bu süre piyanonuzun bulunduğu ortamın sıcaklığına, rutubetine ve güneş alıp almadığına göre değişebilir. Ortalama olarak ise 6 ayda bir piyano akort edilmelidir.

 


Biz Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak İzmir Piyano dersleri konusunda oldukça iddalıyız.Piyano kurslarımız birebir özel ders ve kişiye özel program ile yapılmaktadır.İnternette yapmış olduğunuz “Piyano Dersi İzmir” ve “Piyano Kursu İzmir” gibi aramalarınızdaki merak edilen sorularınız için mutlaka ücretsiz deneme derslerimize katılınız.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.