Art'n More
Sesi Görmek

sesi görmekMüziğin dünyasi bir ses kaleydoskopudur.Çalgıların pek çoğunda değişik tipte seslerin nasıl oluştuğu kolayca gözlemlenebilir.Üflenen bir flüt,çok açık bir biçimde bir davulun gümlemesinden başka bir ses çıkarır.Oysa,flüt ya da başka bir çalgıyı,davuldan ayırt edebilmeniz için ille de bu çalgıları çalan kişileri gözünüzle görmeniz gerekmez onları seslerinden tanıyabilirsiniz.

Bir çalgıyı çalma, o çalgıyı bir bölümünün ileri geri hızla titreşmesine neden olur. Bu titreşim,havada kulağımıza kadar gelen ses dalgaları oluşturur.Çok küçük olmalarına karşın bu dalgalar hava basıncında,çalgının titreşimleriyle aynı hızda olan değişikliklere neden olur.

Her çalgının ses dalgası,o çalgıya özgübasınç değşikliklerine yol açar.Bunlar “dalga biçimi” adı verilenkavisli ve dişli çizgilerle gösterilebilir.Her dalga biçimini,o çalgının kendine özgü olan titreşim örüntüsü yaratır.Müzik sesi,kulak zarlarımızda,çalınan çalgınınkiyle aynı örüntüde titreşimlere neden olur.Beynimiz bu titreşimleri yorumlar;böylece hangi parçanın çalındığını tanıyabiliriz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.