Art'n More
Piyanoda Oturuş ve Duruş Pozisyonları

piyano kursu izmir

Piyano Çalmada Oturuş ve Duruş Pozisyonları

Piyano Dersi İzmir olarak öğrencilerimizin bize en çok yönlendirdiği sorulardan bir tanesi de piyano çalarken nasıl oturulmalı ve durulmalı şeklindedir. İyi bir piyanist olmanın öncelikli hususlarından bir tanesi piyanoda oturuş ve duruş şeklidir. Düzgün bir oturumda parmak acilitesi, doğru sesleri kolay bulma, tuşlara uyguladığınız kuvvet ve nüansları belli edebilme yeteneği üst düzeye çıkacaktır. Kötü bir pozisyonda bunları gerçekleştirebilmeniz oldukça zor olacaktır.

Piyanoda tek tip oturma ve durma şekli yoktur. Genel olarak kabul edilmiş 3 çeşit ekol bulunmaktadır. Bunlar Fransız, Rus ve Alman ekolleridir.

Piyano Duruşu – Fransız Ekolü

Piyanoda oturuş şekli eller piyanonun ortasında orta do notasına konduğunda piyanonun iki tarafına da eşit oranda ve rahat ulaşacak şekildedir. Bu şekilde iki tarafa da rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Eller piyano üzerine konduğunda bilek ve elin çatısı çıkık bir biçimde durmaktadır. Sağ el hafif sola, sol el ise hafif derecede sağa yatıktır. Bu tekniğin avantajı serçe parmağı ve işaret parmağında gerginliği sağlamaktır. Tabii bu teknikte bir takım dezavantajlar bulunmaktadır. El doğal pozisyonda olmadığından gerilme ve kasılmalar yaşanmaktadır. Ayrınca çalma sürecinde görülen görüntü estetik açıdan güzel değildir.

Piyano Duruşu – Rus Ekolü

İzmir uygun fiyatlı piyano kursu meraklısı arkadaşların bir diğer sordukları soru da Piyano duruşunda rus ekolüdür. Rus ekolünün Fransız ekolünden farkı bilek ve el üstü çıkık değildir. Bilek kolun üst hizasından aşağıda bulunmaktadır. Bu tekniğin ana hedefi bilek ve kol hareketleridir. Bilek ve kol olabildiğince hareketlidir. Kuvvet noktasını güçlendiren bu teknikte forteler daha belirgin ve daha tatmin edicidir. Enstrüman çalma gayretlisi kişiler için tavsiye edilir. Özellikle performans anında çok gösterişli bir görüntü ortaya çıkar. Bu teknikte en basit bir parçayı bile çok büyük bir zorlukta çalıyormuş havası estirebilirsiniz. Bu ekoldeki olumsuz nokta hatalı ses basma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Yorulma ve kasılma oranı oldukça yüksektir.

İzmir’de uygun fiyatlı piyano kursu almak isteyen kişiler kurslarımızda piyano oturuş ve duruş pozisyonları hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirler.

Piyano Duruşu – Alman Ekolü

En çok tercih edilen duruş şeklidir. Oturuş şekli diğerleriyle aynıdır ancak el pozisyonunda farklılıklar bulunmaktadır. Eller kolun üstüyle aynı hizada bulunur. Parmaklar diktir ve avucun içerisinde küçük bir top tutuyormuş gibi çatı görünümüne sahiptir. Sel el hafif sola, sağ el hafif sağa yatıktır. Bu tekniğin kritik noktası parmak eklemlerinin hareketleridir. Tüm kuvvet parmaklara yüklenir. Tekniğin temel avantajı hata yapma ihtimali azdır. Özellikle uygun fiyatlı piyano eğitimi almak isteyen kişiler için en uygun pozisyondur denilebilir.

İzmir Piyano kursu almak isteyen arkadaşlar bizimle iletişime geçebilir uygun fiyatlı opsiyonlardan faydalanabilirler.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.