Art'n More
Org Nasıl Çalınır?

Org çalmaya başlandığında birçok hata yapılmaktadır. Bu hataların başında ise hiç durmadan çok fazla çalışmanın org çalma sürecini hızlandıracağıdır. Bu düşünceye paralel olarak org çalmaya ilk başlandığında uzun saatler boyunca enstrüman çalmak gibi oldukça sağlıksız bir öğrenim süreci gerçekleşiyor. Bu tarz bir çalışma öğrenciye pek bir fayda sağlamadığı gibi öğrencinin enstrümanından sıkılmasına sebep oluyor. İlk öğrenim sürecinde öğrencinin enstrümanına en az 1 en fazla 2 saat çalışma zamanı ayırması öğrenim süreci açısından oldukça idealdir. Günlük çalışmaları tek oturuşta değil de küçük molalar vererek çalışmak öğrenme açısında daha doğru bir uygulama olmakla beraber çalışma sürecini daha kolay ve yapılabilir bir hale getirebilir.

Org Çalarken Oturma Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Bütün oturmalı çalgılarda olduğu gibi org çalarken de oturma pozisyonu oldukça önemlidir. Yanlış bir oturma pozisyonu birçok tekniği yanlış uygulamanıza sebebiyet vermekle beraber birçok sağlık sorunu oluşmasına da yol açar. Yanlış bir oturma pozisyonunda org çalınırsa hiçbir zaman istenilen performansı elde edemezsiniz. Org çalarken en doğru oturma pozisyonu vücudunuzun tamamen dik olması, ayaklarınızın yere basması ve vücudunuzu kasmadan oldukça rahat bir biçimde oturmanızdır. Tavsiye edilenin dışında oturacağınız herhangi bir oturma pozisyonu hem enstrümanınızdan verim almanızı olumsuz etkileyeceği gibi yukarıda da dediğimiz gibi birçok sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Düzenli Egzersiz Uygulamak Gereklimidir?

Tüm müzik aletlerinde ve tüm öğrenim süreçlerinde olduğu gibi org çalarken de her gün düzenli bir biçimde günlük egzersizleri tekrarlamak gereklidir. Burada bahsettiğimiz düzenli egzersiz çalışmak, genel olarak öğrenciler tarafından her gün saatlerce çalışma şeklinde anlaşılmakla birlikte aslında bunun tam tersini ifade etmektedir. Günde en az 1 en fazla 2 saat çalışma şeklinde verilen ödevleri çalışmak ve öğrendiğiniz egzersiz, etüt vb. uygulamaları tekrar etmek şeklinde ideal bir çalışma biçimi izlemelisiniz. Bu hususta sağlayacağınız disiplin ve düzen sizin öğrenim sürecinizin doğru ve düzgün bir periyotta ilerlemesine oldukça katkı sağlayacaktır. Bu disiplinli öğrenim sürecinde sizi motive edecek en güzel şeyin çaldığınız müzik aletine duyduğunuz sevgi olduğunu ve her öğrenim sürecinde, hayalinizdeki seviyeye gelene kadar belli bir özveri sarf etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 

Piyano Dersi İzmir Bornova

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.