Art'n More
Müzik Aleti Çalmanın Yararları

Müzik hepimizin hayatının bir parçası. Evet dinlemesi de, bir enstrüman çalmak da pek keyifli. Peki faydalarından ne kadar haberdarız?

Müziğin faydaları saymakla bitmez, bu yazımızı okumadan önce müziğin faydalarıyla ilgili tüm yazıları tek adreste topladığımız yazıyı da ziyaret edebilirsiniz;

Müziğin İnsan Hayatına Faydaları

müzik aleti çalmanın faydaları

Müziğin, matematiksel zekanın gelişimine katkısı, stresten uzaklaşmamızı sağlaması, disiplinli olmamıza yardımcı olması, öğrenme kapasitemizi arttırması gibi pek çok faydası var. Enstrüman çalmanın faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Ayrıca bilim adamları dinlenilen müziğin hafızayı güçlendirmede rol oynadığını söylüyor. En yüksek öğrenme/hatırlama performansı için beynin sağ ve sol yarım kürelerini aktive ediyor; müzik beynin sağ tarafını harekete geçirirken, okunan ve sesli olarak söylenen kelimeler beynin sol yarım küresini aktive ediyor. Hatta anıları canlandırmada etken rol oynadığı da ispatlanmış durumda, bunun bazı hastalarda rehabilitasyon için kullanılabileceğini savunuyorlar ki tarihte de bu yöntemle ilgili çok sayıda örnek buluyoruz. Örneklemek gerekir ise; yan flüt çalmanın faydaları ve ney çalmanın faydaları arasında nefesi doğru kullanmayı, keman çalmanın faydaları arasında fiziksel olarak duruş güzelliğini ve doğru duruşu yakalamayı, piyano çalmanın faydaları arasında beynin iki lobunu birbiri ile senkronize şekilde kullanmayı gösterebiliriz. Piyano örneğinde olduğu gibi müzik aletleri çalma ve enstrüman çalmanın beyne faydaları oldukça fazladır. Müzik aleti çalmanın faydaları kısaca tüm hayatımıza baştan aşağı bir dokunuş yapıyor.
Müzik(özellikle klasik veya çok sesli olanlar) çocuklarda beyin ve ruhsal gelişime katkı sağlar. Sürekli müzik eğitimi alan çocukların almayanlara oranla bütün derslerinde daha başarılı olduğunu kanıtlayan pek çok araştırma mevcut. Beyin gelişiminin %80i 3 yaşına, %85i ise 8 yaşına kadar tamamlanmış oluyor, bunu en çok etkileyen faktör tabii ki beslenme, ancak ikinci sırada müzik geliyor. Şöyle düşünelim; beyin de diğer organlarımız gibi bir kas ve ne kadar çalışırsa o kadar gelişiyor. Ne kadar çok uyarana(stimulus) maruz kalırsa o kadar çalışıyor. Beyini çalıştırmanın en iyi yolu ise bir enstrüman çalmak. Bakın aşağıdaki video bunu ne kadar iyi açıklıyor.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.