Art'n More
Klasik Gitar Nasıl Tutulur?

Klasik Gitarda Duruş, Gitarı Tutuş ve Oturuş Pozisyonu

Klasik müzik anlamında klasik gitar çalarken uyulması gereken bazı teknik konular vardır. Özellikle ellerin çalım sırasındaki pozisyonu, duruş ve oturuş çok önemlidir. Klasik gitarı en ergonomik şekilde kullanabilmemiz ve klasik gitardaki tonu karşı tarafa en iyi şekilde aktarabilmemiz için gereken tüm maddeler aşağıdaki resimlerde sıralanmıştır.

  • Oturuş:Klasik gitar çalmadan önce sandalyeye otururken dikkat etmemiz gereken bir faktör vardır. Buda klasik gitar çalarken sandalyenin dibine kadar oturmak yerine daha ucunadoğru oturmak oturuşumuz açısından doğru olacaktır.
  • Pedal:Klasik gitardasağ ve sol el koordinasyonun en iyi şekilde sağlanabilmesi için sol ayakta pedala ihtiyacımız vardır. Pedal sayesinde en uygun ve rahat çalımı yakalayabileceğiz.
  • Klasik Gitarla Oturuş: klasik gitarın ses deliğinin alt yüzeyindeki boşluğun sol bacağımıza denk gelecek şekilde oturtmamız gerekir. Ancak bacak ve klasik gitarın alt bölümü ve bacağımızı birbirine tam denk gelecek şekilde oturtmamak gerekir. Bunun sebebi vücudumuz klasik gitardaki oluşan sesin titreşimlerini alır ve sesin gürlük derecesi azalır. Bizde olabildiğince sesi ileriye iletmemiz açısından gitardaki titreşimi olabildiğince az alabilmek adına ön tarafta azcık boşluk bırakmalıyız.
  • Baş Parmağın Pozisyonu: Klasik gitarda genellikle başparmak üst üç tel olan mi – la – re tellerini çalmak için kullanılmaktadır. Baş parmak tele baskı yaptıktan sonra parmak ucu aşağıya doğru bakmamalıdır. Telle baskı sonrasında baş parmak daire çizerek yukarıya doğru gitmelidir.Bu sayede hem elimizin pozisyonu daha rahat olacak hem de bas tellerdeki gelebilecek olan diğer notalar için baş parmağımız hazır konumda olacaktır.
  • Sol eldeki Parmakların Pozisyonu: Sol elde parmaklarımızın eklem bölgelerinden kırık olarak durması ve klasik gitarın tuşesine dik olarak basması gereklidir.Klasik gitarda sol elde en uygun pozisyon aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

    gitar nasıl tutulur (2) gitar nasıl tutulur (3) gitar nasıl tutulur (4) gitar nasıl tutulur (1)

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.