Art'n More
Klarnete Dair Tüm Sorular

Klarnet Nedir?              

Klarnet tek kamışlı, tahtadanüflemeli çalgılar ailesinin bir üyesidir. Metal klarnetler de vardır ama bunlar kaliteli ses vermez. İç çapı yaklaşık 1,5 cm olan silindirik bir boru biçimindedir. Alt uca hafifçe genişleyen bir kalakla son bulur.

Klarnetin üflenen bölümüne bek ismi verilir. Üflemelilerde bek seçimi oldukça önemlidir. Kişinin fizyolojik yapısına göre profesyonel bir yönlendirmeyle bek satın alınmalıdır.Hatalı yapılan bek seçimi kişinin ilerleyişinin yavaşlamasına, enstrümandan soğumasına sebep olabilir.

 

Klarnet Çeşitleri

Klarnet,tüm müzikseverlerin zevkine ayrı ayrı hitap edecek ölçüde geniş bir çalım alanına sahiptir. Klarnet ailesi için aşağıdaki gibi geniş bir listeden bahsetmek mümkün olsa da, yaygın olarak tercih edilenlerini dörtlü bir grupta toplayabilriz.

 

*La bemol küçük klarnet (Yazılan notanın küçük altılı
ince sesini duyurur)
*Mi bemol küçük klarnet (Yazılan notanın küçüküçlü
ince sesini duyurur)
*Re küçük klarnet (Yazılan notanın büyük ikili ince
sesi duyurur)
*Do klarnet (Yazılan notanın aynısını duyurur)
* Si bemol klarnet (Yazılan notanın büyük ikili kalın sesini duyurur)
* La klarnet (Yazılan notanın küçüküçlü kalın sesini duyurur)
* Sol Klarnet (Yazılan notanın tam dörtlü kalın sesini duyurur)
* Bassethorn (Fa) Klarnet (Yazılan notanın tam beşli kalın sesini duyurur)
* Mi bemol alto klarnet (Yazılan notanın büyük altılı kalın sesini duyurur)
* Si bemol bas klarnet (Yazılan notanın büyük dokuzlu kalın sesini duyurur)
* La bas klarnet (Yazılan notanın 1 oktav ve küçüküçlü kalın sesiniduyurur)
*Si bemol kontrabas klarnet (Yazılan notanın 2 oktav vebüyük ikili kalın
sesini duyurur)

Yaygın olarak tercih edile klarnet türleri

* B(b) Bas/ Si Bemol Bass Klarnet
* A / La Klarnet
* B(b)/ Si Bemol Klarnet
* G/ Sol Klarnet
* E(b)/ Mi Bemol Klarnet

Yukarıdan aşağı doğru inildikçe klarnetin sesi tizleşmekte ve boyutu küçülmektedir.

Ülkemizde en çok tercih edilen klarnet türleri Si Bemol ve Sol Klarnettir. İkisi arasında mandal ve delik dizimi gibi farklar vardır. Si bemol klarnette hiçbir perdeye basmadan üflendiğinde piyanoya göre fa notasını verirken, aynı pozisyonda sol klarnet re notasını verecektir. Dolayısıyla “bu klarnet daha iyidir” gibi bir karşılaştırma  yapmak doğru olmaz. Her iki klarnet ile de hem doğu hem batı ezgileri çalınabilir.

Sol klarneti, si bemol klarnetten ayıran ve daha çok tercih edilmesinin sebebi doğu ezgilerine has komaları bulmayı sağlayacak bir perde sistemine sahip olmasıdır. Bazı ülkelerde sol klarnet için “Türk Klarneti” deyimi bile kullanılmaktadır. Fakat bu demek değildir ki, si bemol klarnet ile doğu ezgileri çalınamaz. Elbette ki her iki klarnet ile de hem doğu hem batı ezgileri çalınabilir. Ancak bu uzun ve disiplinli bir çalışma dönemi gerektirir.

 

Kimler klarnet eğitimi alabilir? Yaş sınırı var mı?

Klarneti tanıyıp, kendimize en yakın hissettiğimiz türü belirledikten sonraki adım eğitime başlamak. Hala hangi tür klarnet seçeceğinize dair bir fikriniz yok mu? O halde hemen Klarnet Kursu İzmir adresimizde bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak ücretsiz deneme dersinizi talep edin! Karar verme sürecinizde size yardımcı olalım.

Eğer yeterince istekliyseniz, hemen bugün eğitim almaya başlayabilirsiniz; bu noktada hiçbir enstrüman için net bir yaş sınırı belirlemek doğru olmayacaktır. Bugüne kadar en küçüğü 12, en büyüğü 68 yaşında olan klarnet öğrencilerimiz oldu J

 

Klarnet pahalı bir enstrüman mıdır? Nereden alabilirim?

Klarnetin fiyatı, üretildiği ağaca bağ olarak değişkenlik göstermektedir. Eğitime başladığınız ilk haftalarda hemen bir klarnet edinemeyecek olmanız durumundakursumuzdaki klarnetlerimiz ile derslerinize girebilir, ders saati dışında egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca kursumuzda müzik aleti satışı yapılmaktadır, dilediğiniz takdirde bizimle iletişime geçip satın alabilirsiniz.

 

Ders gün ve saatleri nasıl belirleniyor?Haftada kaç saat eğitim almalıyım?

Kursumuz tarafından önerilen ders saati haftada bir saattir. Dilerseniz bu saati artırmak sizin elinizdedir. Derslerimiz birebir ve kişiye özel tekniklerle ilerlediği için ders gün ve saatleri sizin isteğinize göre belirlenmektedir. Haftanın 7 günü sabah 10 akşam 11 arası dilediğiniz vakitte ders almanız mümkündür.

 

Hiç nota bilmiyorum, yine de klarnet çalabilir miyim?

Nota bilmeden de klarnet çalabilirsiniz. Fakat klarnette ilerlemek ve farklı parçaları tek başınıza da çalabilmek için müziğin evrensel dili olan notalara biraz zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

 

Ne kadar sürede klarnet çalabilirim?

Doğru bir eğitim tekniği ve düzenli egzersiz ile siz de başladıktan kısa süre sonra klarnette ilerleyebilir ve şarkı çalabilirsiniz. Bu süre, kişinin bireysel çalışmasına bağlıdır. Ortalama üç aylık bir periyottan bahsetmek mümkün olsa da, ders dışı egzersizlerinizle bu süreyi kısaltmak/uzatmak sizin elinizdedir.

 

 

Klarnet Çalmak için yetenek gerekiyor mu?

Enstrüman çalmanın çok küçük bir kısmı yetenek ile alakalıdır. Geriye kalan büyük kısım, sabır, çalışma disiplininiz ve müziği sevme faktörünüzü içerir. Bir enstrümanı sevip ona emek verdiğinizde geri dönütü muhteşem olacaktır.

 

Tek başıma klarnet öğrenebilir miyim? Zor bir enstrüman mı?

Doğru bir eğitim ve donanımlı bir eğitmen eşliğinde klarnet öğrenmek zor değildir. Fakat tek başınıza bir enstrümanı öğrenmek sağlıklı olmayacaktır. Yönlendirme olmadan uygulanan yanlış teknikler ve yetersiz bilgiler nedeniyle klarnetten soğuyabilir, daha sonraları profesyonel bir eğitmenle çalışsanız dahi zor toparlanacak alışkanlıklar edinebilirsiniz. Özellikle klarnet gibi karakteristik bir enstrüman için tek başınıza öğrenme girişimini önermiyoruz.

 

Klarnet kursu fiyatı ne kadar?

Klarnet kurs ücretimiz ve yararlanabileceğiniz kampanyalarımız hakkında bilgi edinmek için 0507 095 82 27 numaralı cep telefonundan ya da iletişim kısmındaki mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

 

Ücretsiz deneme dersi nasıl oluyor?

Ücretsiz klarnet deneme dersimizde, öğrenci adayına ayrıntılı bir biçimde klarnet tanıtılıyor, klarnet derslerinin işleyişi ve ders programı hakkında bilgi veriliyor. Klarnetin nasıl çalınacağı anlatılıyor. Özetle deneme derslerimiz, kişinin kursumuzu, hocasını ve enstrümanını tanıması için  randevulu olarak düzenlediğimiz bir tanıtım dersidir.

Siz de bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme dersinizi talep edebilir, aklınızda kalan diğer konularda bir bilene danışabilirsiniz!

Klarnet Kursu İzmir veya Klarnet Dersi İzmir aramalarınızın en doğru adresi olan Art’n More müzik ailesine katılmak bir tık ötenizde…

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.