Art'n More
Keman Satın Alırken Dikkat Edilecekler

Keman satın almak isteyen kişiler hangi kemanı almalıyım sorusunu sormakta ve kendilerine yol gösteren birilerini aramaktadırlar. Öncelikli olarak keman alırken çalacak olan kişinin ölçüleri önemlidir. Bir yetişkin ile bir çocuğun aynı boyuttaki kemanı çalması doğru olmaz.
Boyutlarına göre kemanlar dört çeşittir. Bunlar çeyrek, yarım, üç çeyrek ve tamdır. Çocuk yaştaki bireyler için çeyrek ya da yarım boyuttaki kemanlar uygun olacaktır. Ergenlik ve sonrasındaki yaştaki kişiler içinse üç çeyrek ya da tam keman uygun olur. Bunu nasıl tam olarak anlayabilirim derseniz kemanın salyangoz kısmını sol elin avucuyla rahat bir şekilde tutulabilmesi ölçü olarak alınmalıdır. Yani bir kemani asla test etmeden almamalısınız.
Kaliteli keman nasıl anlaşılır sorusunu soranlar kemanın ön ve arka kapaklarının ladin, kelebek ya da akağaçtan yapıldığına dikkat etmelidir. Klavye abanozdan, burguların, kuyruğun ve çeneliğin ise abanozdan ya da gül ağacından olmasına dikkat edilmelidir. Kapakları suntadan ya da kavak ağacından yapılmış kemanlara itibar edilmemeli, çok kolay bir şekilde kırılacağı unutulmamalıdır. Bu tip kalitesiz kemanlar bize düzgün sesler iletmeyeceğinden Enstrüman çalma keyfinizi mahvedecektir.
Bazı kemanlarda hile yapılarak sunta ve kavaktan yapıldıkları halde kelebek ağacı ya da abanoz ağacı gibi kaliteli ağaçlara benzeyen boyalarla boyanmaktadır. Bu kandırmacaya aldanmamak için dikkatli gözlerle kemanı incelemelisiniz. Keman kesinlikle boyalı olmamalı, güzel cilalanmış kemanlar tercih edilmelidir.
Kemanların ve diğer pek çok ahşaptan üretilen enstrümanların üretildikleri ağaçlar ne kadar eski ise çıkan sesler o düzeyde kalitelidir. El Yapımı kemanlar en üst kalitedeki kemanlardır. Ancak takdir edersiniz ki fiyatları oldukça yüksektir. Eğer maddi durumunuz el vermiyorsa fabrikasyon kemanlara yönelebilirsiniz. Enstrüman çalma keyfinize uygun ürünler bulmanız elbette mümkündür.
Keman seçerken dikkat edilecek unsurlar arasında yukarıda bahsettiğimiz genel unsurlar bulunmakla birlikte mutlaka ama mutlaka kemanınızı test etmeyi ihmal etmeyin.

Keman ile ilgili olarak “Kemanda Duruş ve Tutuş” yazımızıda okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.