Art'n More
Hayatın İçinden Müzik

Sanat dallarının tümü birbirinden güzel ve bize mutluluk veren uğraşlar. Hepsinin de ruhumuza huzur veren onu besleyen özellikleri var. Fakat içlerinden biri belki de bizler farkında olmadan bizi fethetmiş durumda olan müziktir.

Diğerlerine nazaran bir adım daha önde olan müzik çocuk , genç veya yaşlı her yaştan insanın her döneminde bir şekilde hayatının içinde yer alır. Doğumundan itibaren ninnilerle büyüyen insanı düşünürsek  bununne kadar doğru olduğunu anlarız. Hayatın ta kendisi olan müzik temposuyla ,  ritmiyle  ahengiyle , çeşitliliğiyle her yerde bin bir türlü şekliyle karşımıza çıkar. Dikkatle durup baktığımızda bu sistemi fark ederiz. Yaptığımız her şey de bir ritim  , uyum , sistem ,  tempo vardır. Örneğin bir çömlek ustasının çarkını belirli bir ritimle çevirdiğini birçoğunuz görmüştür. Ya da halay çeken bir grubun temposuna bazen ayak uyduramamışızdır.  Hayatın iniş çıkışlarında  , rüzgarın şiddetinde  , yağmurun cama vuran sesinde bile müziği bulabiliriz.Müziği dinleyenler , onunla dans edenler ya da müzik icra edenler ,  müziği yaratanlar , müziği iş olarak yapan öğretmenler gibi birçok farklı şekliyle hep yakınımızdadır.Diğer sanat dallarının da bazıları  müzik eşliğinde yapılır. Bale ve dans gibi. Spor müsabakalarından artistik buz patenin de  veya ritmik jimnastikte de müzik eşlik eder. Tiyatroda da zaman zaman kullanılır. Görsel sanatlardan sinemada da müziğin katkısını hiçbirimiz yadsıyamayız. Sosyal hayatımızda da ne kadar çok iç içeyizdir müzikle.Tanıtımlarda , sokak gösterilerinde , defilelerde  vs. .Özellikle arkadaş toplantılarında bir müzik aleti çalan varsa ne kadar da popülerdir. Herkes ondan bir şeyler çalmasını ister. Ya da sesi güzel bir arkadaş toplantıların gözbebeğidir. Kendimizi mutlu ederken diğer insanları da bu mutluluğun içine alabilen , birleştiren yegane sanat dallarından biridir müzik. Belki de sosyalleşmemizin anahtarlarından biridir. Onunla sevinip onunla hüzünlenir onunla ağlarız ve en kötü hallerimizde bile ruhumuzun derinlerindeki acıyı dışarıya onun sayesinde atarız.

Kısacası müzik sanat dallarının içinde her zaman ön planda kalmıştır. İnsanları  en çok oyalayan tek ve yegane sanat dalıdır. Hayatınızda coşku ve umut dolu müziklerin çoğunlukta olması dileğimizle.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.