Art'n More
Gitarda Notaları Kolayca Öğrenmek

Bir çok gitaristin kabusudur gitarı notalarla çalmak, bu kadar kolay bir şeyi kafasında kurduğu için zorlaştırır, gitar kursuna gelenlerin bir çoğunun talebi notasız çalmaktır, oysaki o kadar kolayki notaları öğrenmek, alfabeyi öğrenmek notaları öğrenmekten çok daha zor ama alfabeyi öğrendik ve şimdi zor geliyor mu, hayır gelmiyor!

Nota okumayı öğrenmek için neler yapmak gerekli, öncelikle notaların porte üzerindeki yerlerine bakıp bunu kendimiz bir kağıda yazmalıyız.

Daha sonra notaların porte üzerindeki yerlerini gösteren bir çizelgeyi bastırıp, evde her gün görebileceğimiz bir yere asmalıyız.

Her gün sadece 10 dakika nota okuma pratiği yapmalıyız, bir tane bona kitabı alıp adım adım sayfa sayfa çalışmalıyız. Çok değil sadece her gün 1 sayfa çalışsanız yeter.

Ara sıra, otobüste, vapurda, yolda aklımızdan geçirmeliyiz, mesela sol notası porte üzerinde nerelerdeydi?

Porte üzerinde notaları ezberledikten sonra sıra diğer önemli kısma geliyor, gitar klavyesi üzerinde notaları öğrenmeye, bundan kaçış yok, klavye üzerinde tüm notaları öğrenmeli, ezberlemeliyiz.

gitar klavyesinde notalar

Gitar klavyesi üzerinde notaları ezberlerken öncelikle üstteki 2 teldeki ana sesleri ezberleyerek başlayabiliriz, zaten ana seslerin yerlerini ezberledikten sonra ara seslerin yerlerini bulmak kolay olacaktır.

Gitar Nota Kartı

Size çok güzel bir önerimiz var, gitar nota kartları! Gitar nota kartları işi oyunlaştırıp belki de 3-4 katı hızlı nota öğrenmenizi sağlayacak bir şey. Nota kartlarından bir tane çekiyorsunuz, ön tarafında porte üzerinde nota var, düşünüyorsunuz acaba bu hangi nota, bu notanın harfi ne ve en önemlisi bu notayı gitar üzerinde en az 2 farklı şekilde nasıl basabilirim? Daha sonra nota kartının arkasını çeviriyoruz ve bakıyoruz acaba doğru notayı bulmuş muyuz, notanın harfini doğru tahmin edip, notayı gitar klavyesi üzerinde doğru tahmin edebilmiş miyiz.

Kesinlikle gitar üstünde notaları öğrenmek isteyen her gitaristin alması gereken bir şey gitar nota kartları. Gitar nota kartlarını nereden satın alabiliriz diyenler için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirler;

Gitar Nota Kartı

Gitar nota kartlarını gitar kursumuzda da kullanıyoruz, merak eden arkadaşlar gelip burada da inceleyebilirler. Gitar nota kartları Süper Gitar Teknikleri adlı gitar metodunun yazarı Murat Erturgut’un bir ürünü, Murat Erturgut gitar eğitimi üzerinde yaptığı çalışmalarla ülkemizde Türkçe kaynak üretmekte, gitar eğitimini kolay hale getirmek adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.