Art'n More
Gitarda Hızlı ve Düzgün İlerlemek İçin Yapılması Gerekenler


Gitara yeni başlayan bireylerin belki aklını en çok kurcalayan ve roblem haline gelebilen sorulardan biri de ‘İyi bir gitarist nasıl olunur?’. Bu yazımızda sizlere;
Gitarda daha hızlı bir şekilde ilerlemek
Kendinize bir çalışma programı oluşturmak
İlgi alanınız olan müzikler içerisinde kullanılan teknikleri ve terminolojik bilgileri incelemek
Gitar konusunda sistematik çalışmanın size katacağı faydalar hakkında bilgiler vermek.
Gitarı Öğrenin ve Çalın!!!
Gitar, belki de günümüzde en çok tercih edilen enstrümanlar arasından birisidir. Sosyal bir enstrüman olduğundan dolayı, gitar çalınan bir ortam ve ya mekanda durup izleyen hatta eşlik eden onlarca insan görebiliriz.
Gitarın bu kadar popüler olmasının en temel nedenlerinden biri de kolay çalınması ve aslında öğrenebileceğimiz birkaç akorla bile bir çok şarkıya eşlik edebiliyor olmamızdır.
Gitar çalmak perdesiz enstrümanlara göre biraz daha kolay olsa da çalmak istediğimiz parçaların zorluk seviyesi arttıkça , gitarda kendinizi geliştirmeniz gereken teknikler ve bu teknikleri hızlandırıp üzerinde çalışılması gereken zaman da dolayısıyla artacaktır.
Gitarda Hızlı Bir Şekilde İlerlemek
Bu enstrümanda hızlı bir şekilde ilerlemenin ilk aşaması, enstrümanı tanımak ve neler yapmak istediğinize karar vermektir. Gereken zamanı ayırmanız sonucunda çalmayı istediğiniz parçaları kısa sürede çalabilicek duruma gelirsiniz.
Gitar çalışırken yapılması gerekenler:
Kesinlikle çalışmalara parmaklarınızı ısındırmadan başlamayın.
En temel parmak egzersizlerini metronomla hızı arttırarak çalışın.
Gitar üzerinde egzersizleri, hemen hemen her yerde yapın.

Kendinize Gitar Çalışma Metodu Oluşturun
Gitar çalmanın en önemli noktalarından biri de kendinize ait bir çalışma stili oluşturmanızdır. Başkasının kullandığı stil ya da program sizin için uygun olmayabilir.
Bunun için öncelikle ne tarz müzikle uğraşmak istediğinizden emin olduktan sonra ;
O alanda kendinize çeşitli egzersizler arayın
Çeşitli eğitim videoları izleyin ve uygulamaya çalışın
Parmak egzersizlerini kesinlikle küçümsemeyin
Bir çok ünlü gitaristin eğitim kitaplarını bulabilirsiniz. Pdf olarak indirin, ya da müzik marketlerinden satın alabilirsiniz.
Mutlaka bir müzik dergisi takip edinin ve diğer müzik türlerini de dinleyin.
Sosyal çevrenize olduğu gibi müziğe de vakit ayırın
Gitarda kısa sürede ilerlemek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız ,kesinlikle her gün vakit ayırmayı unutmayın. Her enstrümanda olduğu gibi düzenli çalışma yapmanız gerekmektedir. Bir süre elinize enstrümanınızı almadığınızda size küstüğünü fark edeceksiniz. Bu nedenle az da olsa 15 dakika dahi vakit ayırıp çalmanız egzersizle parmaklarınızı geliştirmeniz her zaman sizin için faydalı olacaktır.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.