Art'n More
Elektro Gitar Efekt Pedalları Nelerdir?

Elektro gitarda olmazsa olmaz konulardan birisi efekt pedallarıdır.Efekt pedallarını çalıcının icra edeceği tarz ve yakalamak istediği tona göre alması gereklidir.Bunun için Art’n More Gitar Kursu İzmir olarak bu pedalları tek başlıkta toparlamak istedik.

gitar-efekt-pedalları1.Overdrive Pedalı: Overdrive kesinlikle ve kesinlikle metal tarzı sert müzik yapmak için kullanılmaya değer bir pedaldeğildir.Overdrive Gitardan elde edilen sinyali birazda güçlenmesine eşdeğerdir.Özellikle crunh(Kirli) tonlar güzel bir şekilde icra edilir.Blues çlarken sıcak tonları elde etmek için mükkemmel bir buluştur.

2.Distortion Pedalı: Distortion overdrive ile benzerlik gösterir ancak overdrive ye binayen daha tonu sertçedir.Distortion sayesinde daha çirkef ve yırtıcı tonlar elde etmek olasıdır.Müzikal egoyu yükseltir:))

3.Oktav Pedalı: Oktav pedalı gelen ses sinyalinin bir oktavını mili saniyeler ile eşlik yaparak duyurur.Oktav pedal ile 12 telli akustik gitar yada bağlama gibi enstrümanları taklit etmek mümkündür.

4.Pitch Shifter Pedalı: David Gilmourun çabalarıyla ünlenmiş bu pedal oktav pedalıyla aynı işlevdedir.

5.Wah Pedalı: Wah pedalı,gitarın üzerindeki ton podunu açık kısma işlevini ayak ile yapmamızı sağlar.Jimi Hendrix kesinlikle bu işi en iyi yapan efsanedir.

6.Chorus Pedalı: Gitardan gelen sinyale daha vibratolu ve derinlikli bir hava veren pedaldır.

7.Tremolo Pedalı: Gitar sinyalini onlarca parçaya bölerek çalmaya yarayan pedaldır.

8.EQ Ekolayzır Pedalı: Amfilerin üzerinde bulunan bas tiz trable ayarlarını pedal üzerinden kontrol etmemizi sağlayan sistemdir.

9.Compressor Pedalı: Sinyali güçlendirir sesleri birbirine kompresler.

10:Delay Pedalı: Üzerindeki zamanlama ayarına göre gitardan vermiş olduğu sinyali o ayara göre tekrar eder.

11.Reverb Pedalı: Gitara eko vererek daha derinlikli duyulmasını sağlar.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.