Art'n More
Elektro Gitar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Fender Jim Root Signature Telecaster

Fender Jim Root Signature Telecaster

Elektro gitarınızı almadan önce tarzınızı belirlemeniz gereklidir. İlk gitarınız olacaksa ve pratik yapacak başka gitarınız yoksa Les Paul, Telecaster, Soloist vb. gibi kasalara yönelmeniz tavsiyemizdir. Çünkü egzersiz yaparken oturuyor olacağınızdan gitar, bacağınızın üzerine rahatça oturmalı ve çalışınızı engellememelidir. Rhoads veya V kasa türevleri daha çok sahne showu amaçlı olduğundan başlangıç seviyesi gitaristler için tavsiyemiz değildir.

 

Manyetik Seçimi

İlk başta da söylediğimiz gibi tekrar değinelim tarz konusuna. “Ben metal müzik çalacağım!” diyorsanız tabii ki de çift humbuckera sahip bir gitar almanız gereklidir. “Ben distortion kullanmam zaten.” diyorsanız da single manyetik bir gitar kullanmalısınız ancak “Az sert, az yumuşak çalarım” havasındaysanız da HSH veya HSS manyetik dizilimine sahip bir gitar alabilirsiniz.

 

Ağaç Seçimi

Mümkün olduğunca gül ağacı klavye almamaya bakın derim ben. Hayır gül ağacı klavye kalitesiz bir gitar demek değil ancak maple veya abanoz ağacından yapılan klavyeler çok daha kaliteli işler ortaya seriyor.

  • Abanoz sert bir ağaç olduğundan mevsim değişikliklerine oldukça dayanıklıdır.
  • Maple genelde sapta kullanılır ancak klavyede de kullanıldığı zaman oldukça parlak ve güzel tonlara sahiptir.

Gövdede ise sustaini yüksek olacak ağaçları seçmeniz tavsiye edilir. Maun, dişbudak ve akçaağaç en yaygın kullanılan ağaçlardır. Özellikle maun ve dişbudak sustain için oldukça elverişli ağaçlardır.

Gitar seçiminize karar veremediyseniz sanat merkezimize gelebilir, gitar dersi hocalarımıza danışıp kendinize en uygun gitarı seçebilirsiniz!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.