Art'n More
Diksiyon ve Etkili Konuşma

Diksiyon ve Etkili Konuşma


“Konuşmak yalnızca düz bir iletişim aracı değildir. Kişinin tüm duygularının yanı sıra düşüncelerini de çevresine ulaştırabildiği en etkin yoldur.”

Etkili konuşma herhangi bir topluluk karşısında anlatılmak istenen konunun en etkin ve detaylı şekilde sunulması demektir. Güzel bir diksiyon ve iyi uygulanan etkili konuşma yöntemleri size kendinizi daha iyi ifade edebilme, duygu ve düşüncelerinizi kelimelere daha iyi dökebilme olanağı sağlar. İyi bir diksiyon aynı zamanda sizi dinleyen kişiyi de sizin etkiniz altında bırakır ve anlattıklarınız karşı tarafta bir iz bırakmasını sağlar. Ayrıca bu yöntemler dinleyicinin herhangi bir konuda çok daha kolay ikna edilmesine de olanak sağlar.

Güzel konuşma bir kimsenin başkaları karşısında, önceden planlanmamış bile olsa duygu, dilek ve düşüncelerini etkili bir biçimde anlatma becerisidir. Bu yüzden güzel konuşma tıpkı okumada olduğu gibi, beyinden başlayarak vücudumuzdaki birçok organın birbiri ile uyum içinde çalışması ile oluşan bir yetenek, alışkanlık, beceri ve sanat olarak tanımlanabilir.

Güzel Konuşmanın İnsana Kazandırdıkları


Cicero tarihte güzel konuşmasıyla ünlü bir filozof ve hatiptir. Küçüklüğünden beri kekeme olan ve insanların bu durum yüzünden kendisine itibar etmediğini düşünen Cicero bu durumu düzeltmek için bir şeyler yapmaya karar verir. Ağzına çakıl taşlarını doldurur ve denizin karşısına geçip haykırarak konuşma denemeleri yapar. Bu mücadelesinin karşılığını en sonunda alan Cicero devrinin en ünlü hatibi sıfatını alan ve aradan geçen iki bin yıla rağmen güzel konuşma denince akla ilk gelen isim olmuştur.
Konuşmasında bir problem olan olmayan herkesin ortak problemi güzel konuşma ve diksiyon sorunudur. Günümüzde artık bütün meslek gruplarından insanlar diksiyon eğitimi almakta. Çünkü iyi bir diksiyon ve güzel konuşma kişiye kattığı öz güven ve ikna kabiliyeti sayesinde, kişinin başarıya ulaşmasında önemli bir adımdır.

İyi bir diksiyon ve etkili konuşma hayatın her alanında insana lazım olan ve kişinin bazı alanlarda ön plana çıkmasını sağlayan olgulardır. Örneğin iş başvurusu için girdiğiniz mülakatta o kısıtlı süre içerisinde sizden kendinizi en iyi şekilde ifade edebilmeniz beklenir. Bu durumda almış olduğunuz bir diksiyon eğitimi ve doğru uyguladığınız etkili konuşma yöntemleri kendinizi o kısacık zamanda diğer adaylara göre çok daha doğru ifade edebilmenizi sağlayarak sizi ön plana çıkarır. Alacağınız bir diksiyon eğitiminde öğreneceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:
♦Öncelikle konuşma öncesi zihinsel ve ruhsal rahatlık sağlamalısınız.
♦Heyecanı kontrol altına almak gereklidir.
♦Karşınızdakilerin sizi dinlemek için özellikle orada bulunduklarını bilerek hata yapmaktan korkmamalısınız.
♦Umutsuzluk ve şüpheye düşmemelisiniz, kendinize güvenmelisiniz.
♦Enerjinizi dengeli kullanmalı, el ve kol hareketlerinizi konuşmanızın bütününe dengeli olarak yaymalısınız.
♦Sesin insanın kişiliğini yansıtan önemli bir unsur olduğunu unutmamalı sesinizin tonunu duygu ve düşüncenizin özelliğine göre ayarlamalısınız.
♦Dinleyicilerinizle göz irtibatını kesmemelisiniz, bu, dinleyicinin dikkatinin sizde yoğunlaşmasını sağlar.
♦Konuşurken kelime seçimine, bunları doğru söylemeye ve üslûbunuza özen göstermelisiniz.
Hazırlıklı veya hazırlıksız herhangi bir sözlü anlatımın güzel ve etkili olması, konuşma yanlışları yapılmamasına da bağlıdır. Buna göre, güzel konuşmayı içinde konuşma yanlışlarının olmadığı sözlü anlatım şeklinde tanımlamak da mümkündür.

Konuşma Yanlışları Nelerdir?


Konuşma yanlışları çevreye, eğitime, dilin kurallarını bilme seviyesine, alışkanlıklara ve kişiye göre değişmekle birlikte bunları;
♦ Alışkanlıklardan kaynaklanan davranışla ilgili konuşma yanlışları,
♦Söyleyiş tarzıyla ilgili konuşma yanlışları,
♦ Konuşma kurallarını bilmemekten kaynaklanan konuşma yanlışları, olmak üzere üç başlık altında toplayabiliriz.

Aldığınız iyi bir diksiyon eğitimi sayesinde ve bahsettiğimiz tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde; siz de kendinizi çok daha iyi ifade edebilir, topluluk önünde rahatça konuşma yapabilir, anlatmak istediğiniz konuyu karşı tarafa çok daha rahat iletebilir, onu etkili bir biçimde ikna edebilirsiniz ve aldığınız eğitim sayesinde tüm bunları öz güven ve rahatlık içinde yapabilirsiniz.
Dilerseniz bizimle iletişime geçerek ve ücretsiz deneme derslerimize katılarak siz de iyi bir diksiyon sahibi olabilir ve öz güven içinde konuşabilirsiniz!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.