Art'n More
Diksiyon Düzeltme Çalışmaları

Diksiyon kursu İzmir tarafından hazırlanan bu yazımızda diksiyon kursuna katıldığınızda ne gibi gelişimleri yaşayacağınızı göreceksiniz. Bu gelişimlerin sosyal hayatınızda ve kişisel ilişkilerde ne denli önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Diksiyon kursu genellikle halk arasında konuşma zorluğu çeken bireylerin başvurduğu güzel konuşma kursu olarak bilinir. Ancak bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Diksiyon dersi etkili konuşmadan, doğru nefes almaya kadar pek çok geniş konuları içine alan bir kurstur. Sadece konuşma değil mimiklerinizi ve tonlamalarınızı zamanında kullanmayı öğrenerek sosyal hayatınızda da size oldukça yardımı dokunacak bir kurstur.

Etkili konuşma ve kendini iyi ifade edebilme bireyi toplum içinde öne çıkaran en önemli özelliklerin başında gelmektedir. İnsan kendini ifade ettiği kadarıyla anlatabilir. Bu yüzden düzgün bir diksiyona sahip olmak oldukça önemlidir. Bu bağlamda diyebiliriz ki diksiyon kursu sadece kekemelik gibi durumlarda değil sosyal ortamda daha etkin olma gibi konularda da başvuru yapıla bilinen çok yönlü bir kurstur.

Diksiyonunuzu düzeltebilmek için öncelikle doğru nefes almayı bilmeniz gerekmektedir. Diyafram nefesinizi kontrol edebilir durumda olmalısınız. Cümlelerinizi daha etkili bir halde kurabilmeniz için cümle içinde doğru yerlerde nefes almalısınız. Doğru nefes almanız sizin tonlamanız açısından da etkili olacaktır. Aynı zamanda diksiyonunun yanı sıra sağlık için de diyaframdan nefes almak oldukça önemlidir.Diksiyon kursunda genellikle temel olarak doğru nefes alma teknikleri gösterilmektedir.

Düzgün bir diksiyon için elbette ki çok okumak gerekecektir. Bol bol kitap, dergi, mecmua okumalısınız. Kelime hazneniz ne kadar dolu olursa cümle kurarken özgüveniniz o kadar iyi olacaktır. Okumalarınız sesli okumanızda önemlidir. Vurgu ve tonlamalara dikkat ederek yapacağınız okumalarda hem sesinize yabancılık çekmezsiniz hem de özgüveninizi yerine getirirsiniz.

Her şeyin başı dil! Bol bol dil egzersizi yapmanızda yarar var. Dilinizi ağzınızda evirin, çevirin, döndürün. Dilinizin tembelleşmesine izin vermeyin. Dil tembelleşebilen bir organdır. Buna asla izin vermeyin.

Diksiyonu geliştirmek için bir diğer önemli husus ise bol bol pratik yapmaktır. Boş olduğunuz zamanlarda evde resmi kıyafetinizi giyip ayna karşısında ciddi ciddi kendinize okumalar yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Diksiyon Kursu İzmir tarafından hazırlanan bu yazımızda sizleri diksiyonunuzu geliştirmeniz için bilgi veremeye çalıştık. Ayrıca doğru bir gelişim için mutlaka diksiyon kursuna gitmelisiniz. Profesyonel öğretmenler tarafından alacağınız bir diksiyon dersi dahi sizi seviye olarak oldukça yükseltecektir.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.