Art'n More
Bağlama Alacaklara Tavsiyeler

Bağlama çalabilmek emek ve sabır isteyen bir iştir. İlk bağlamanızın uygun fiyatlı ancak çalınabilirliği güzel bir alet olması daha doğrudur. Böylece eğer ki sıkılıp öğrenmeyi bırakmak isterseniz fazla zarar etmemiş olursunuz.

Bağlama evladiyelik bir enstrüman değildir. “Bol para harcayıp güzel bir bağlama alayım, ben öğrenemezsem oğluma veya kızıma kalır” gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü bağlamanın özellikle de hiç çalınmadığında zamanla sesi kötüleşir.

Bağlama çeşitli ağaçlardan yapılmaktadır. Bu ağaçların her birinin ses karakteristiği farklıdır. Ağaç seçimi bu yüzden göreceli bir kavramdır. Beğendiğiniz sesi üreten bağlama, sizin için en uygun bağlamadır. Tekne kısmı dut ağacından yapılan bağlamalar en çok rağbet gören bağlamalardır. Bağlamada sesin yayılmasını sağlayan kısmı göğüs kısmıdır. Bağlamanın en önemli bölümüdür. Göğüs kapağının ladin veya çam ağacından yapılmış olması gerekmektedir. Sap kısmının gürgen ve kelebek ağacı gibi sert ağaçlardan yapılmış olması iyi olur. Burguların akort kaçırmayacak şekilde sıkı ve sert bir ağaçtan yapılmış olması önemlidir.

Almak istediğiniz bağlama 100 liralık bir bağlama dahi olsa bu işçiliğinin ve kozmetiğinin bozuk olabileceği anlamına gelmez. Bağlamanın cilası da dahil her yerini dikkatlice inceleyin. İşçiliği düzgün bir enstrüman seçmeyin. Amatör bir bağlamacıya lazım olmayacak eşik altı ve fişmen denilen yalnızca sahne için gerekli olan aletlerin bağlanmasını istemeyin. Bunlar hem bağlamanızın ses kalitesini etkileyecek, hem de size ekstra masraf yaptıracaktır.

İmkanınız var ise tabi ki bağlamadan anlayan birisini yanınızda götürün. Bu kişi hem bağlamada sap atması gibi sorunları kolayca anlayabilecektir hem de size tercihleriniz arasındaki bağlamaları ona çaldırarak sesini en çok beğendiğiniz bağlamayı alabilme imkanı sunacaktır. Almak istediğiniz bağlamayı elinize almaktan çekinmeyin. Çalmayı bilmiyorsanız bile çalıyormuş gibi tutun, kokusunu koklayın, tellerine vurun, içinize sindiğine emin olun. Unutmayın ilk girdiğiniz dükkandan bir bağlama almak zorunda değilsiniz. Eğer ki bu dükkandaki bağlamalar içinize sinmediyse başka bir dükkana gidin.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.