Art'n More
Yan Flüte Başlamak

Yan Flüte Başlamak


Bu yazımızda flüte yeni başlayan ya da başlamak isteyen okuyucularımızın akıllarındaki soruları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki flüt çalmak için çok yetenekli olmak, çok güçlü nefes kapasitesine ya da özel bir dudak yapısına sahip olmak zorunda değilsiniz. Sahip olmanız gereken tek şey sabır, istek ve doğru bir yan flüt olmalı.
Doğru yan flütü seçmek için önce kesinlikle flüt hakkında detaylı bir araştırma yapmış olmanız gerekir, satın alacağımız enstrüman hakkında yeterli bilgi sahibi olmamak sizi hüsrana uğratabilir. Yaptığınız araştırmalardan sonra çeşit çeşit yan flüt arasında kaybolmamak için bütçenizi belirlemeniz ve bunun doğrultusunda flüt seçmeniz gerekir. Elbette size yardımcı olacak en doğru şey bu konuda profesyonel birinden yardım almaktır. Doğru yan flütü seçmek için 5 Maddede Yan Flüt Satın Almak yazımıza göz atabilirsiniz.
Doğru flütü edindiniz, sıra flütü doğru üflemekte. Yan flüt çalmanın püf noktalarından biri flütü doğru üflemek ve nefesimizi doğru kontrol edebilmektir. Flütten net ve uzun sesler çıkarabilmek için dolu ve güçlü bir nefes almamız gerekir. Bu güçlü ve dolu nefesi diyaframımız sayesinde alırız. Her gün yapacağınız birkaç dakikalık diyafram ve nefes egzersizleri ile diyaframınızı geliştirebilirsiniz. Nefesinizi doğru kullanmayı öğrendikten sonra flüte doğru teknikle üflemeyi öğrenmelisiniz. Öncelikle flütün sadece ağızlık kısmını kullanarak nasıl üflemeniz gerektiğini keşfedip bunun üzerine alıştırmalar yapmalısınız. Flüte doğru üflediğinizden emin olduktan sonra flütün diğer parçalarını da takıp nota egzersizlerine başlayabilirsiniz. Nefes egzersizi teknikleri için Yan Flüt Nasıl Çalınır yazımıza göz atabilirsiniz.
Yan flüt çalmak için önemli diğer bir nokta da çaldığınız enstrümanı tanımaktır. Hangi tuşun ne işe yaradığı, flütün mekanizması ve parçaları, flütün bakımı ve onarımı gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Yan flüt diğer enstrümanlara oranla çok daha hassas bir çalgıdır. Flütü saklama koşullarınız bile flütten aldığınız ses kalitesi ve flütün kullanım ömrü için çok önemli bir husustur. Flütün alacağı bir darbe perdeler arasındaki tellerin kopmasına ya da tuşların hasar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden flütünüzü tabiri caizse yeni doğmuş bir bebek gibi korumalısınız
Yan flüt için belki de en önemli husus flütün temizliği ve bakımıdır. Flütü her çalışınızdan sonra temizleme çubuğu ve mendili yardımı ile içindeki nemi ve parmaklarınızın değdiği dış kısımlarını temizlemeniz gerekir. Bu temizliği yaparken tuşlara çok bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Bunları yapmadığınız takdirde flütünüz nemli kaldığı için renginde kararmalar meydana gelebilir, tuşlar arasında tortular birikebilir ve en kötüsü de flütünüzün ses kalitesi bozulabilir. Elbette rengi kararmış ve kalitesiz sese sahip bir flüt kimseyi mutlu etmez. Ayrıca temiz baktığınız bir flütün ömrü de uzun olur, böylece gereksiz masrafa girmemiş olursunuz. Her çalıştan sonra flütü temizlemek gözünüzü korkutabilir fakat sevdiğiniz bir şeyle ilgilenmek ve bakım yapmak asla üşenilecek bir şey değil aksine insana keyif veren bir aktivitedir.
Tüm bunların dışında aklınızda yan flütle ilgili herhangi bir soru varsa ya da “bu enstrüman tam bana göre” diyorsanız ve profesyonel bir eğitim almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.