Art'n More
Yan Flüte Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Yan Flüt Rehberi | Nefes Kesen Enstrüman


 

Bu yazımızda yan flüte yeni başlayan ya da başlamak isteyen okuyucularımızın akıllarındaki;

  • Yan flüt nedir
  • Yan flüt fiyatları
  • Yan flüt satın almak

Gibi tüm soruları Art’n More ailesi olarak cevaplıyoruz!

Çoğu kişinin aklında yan flüt çalmak kolay mı, herkes yan flüt çalabilir mi, ne kadar zamanda yan flüt öğrenirim gibi sorular olduğunu biliyoruz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki yan flüt çalmak için çok yetenekli olmak, çok güçlü nefes kapasitesine ya da özel bir dudak yapısına sahip olmak zorunda değilsiniz. Yan flüt çalmak için sahip olmanız gereken tek şey sabır, istek ve doğru bir yan flüt olmalı. Gerekli sabır ve isteği gösterdiğiniz takdirde verdiğiniz emeğin karşılığını kısa bir sürede alabilirsiniz.

Yan flüt notaları artık günümüzde çok kolay ulaşılabilen bir kaynak olduğu için yan flüt öğrendikten sonra çalmak istediğiniz birçok parçanın yan flüt notalarına her yerden kolayca ulaşabilirsiniz.

Doğru yan flütü seçmek için önce kesinlikle flüt hakkında detaylı bir araştırma yapmış olmanız gerekir, satın alacağınız enstrüman hakkında yeterli bilgi sahibi olmamak sizi hüsrana uğratabilir. Yaptığınız araştırmalardan sonra çeşit çeşit yan flüt arasında kaybolmamak için bütçenizi belirlemeniz ve bunun doğrultusunda flüt seçmeniz gerekir. Yan flüt fiyatları flütün kalitesine göre değişkenlik gösterir. Elbette size yardımcı olacak en doğru şey bu konuda profesyonel birinden yardım almaktır. Doğru yan flütü seçmek için;

Doğru flütü edindiniz, sıra flütü doğru üflemekte. Yan flüt çalmanın püf noktalarından biri flütü doğru üflemek ve nefesimizi doğru kontrol edebilmektir. Flütten net ve uzun sesler çıkarabilmek için dolu ve güçlü bir nefes almamız gerekir. Bu güçlü ve dolu nefesi diyaframımız sayesinde alırız. Her gün yapacağınız birkaç dakikalık diyafram ve nefes egzersizleri ile diyaframınızı geliştirebilirsiniz.

Nefesinizi doğru kullanmayı öğrendikten sonra flüte doğru teknikle üflemeyi öğrenmelisiniz. Öncelikle flütün sadece ağızlık kısmını kullanarak nasıl üflemeniz gerektiğini keşfedip bunun üzerine alıştırmalar yapmalısınız. Flüte doğru üflediğinizden emin olduktan sonra flütün diğer parçalarını da takıp nota egzersizlerine başlayabilirsiniz. Nefes egzersizi teknikleri için;

Yan flüt çalmak için önemli bir diğer nokta da çaldığınız enstrümanı tanımaktır. Hangi tuşun ne işe yaradığı, flütün mekanizması ve parçaları, yan flütün bakımı ve onarımı gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Yan flüt diğer enstrümanlara oranla çok daha hassas bir çalgıdır.

Flütü saklama koşullarınız bile flütten aldığınız ses kalitesi ve flütün kullanım ömrü için çok önemli bir husustur. Flütün alacağı bir darbe perdeler arasındaki tellerin kopmasına ya da tuşların hasar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden flütünüzü tabiri caizse yeni doğmuş bir bebek gibi korumalısınız.

Yan flüt için belki de en önemli husus flütün temizliği ve bakımıdır. Flütü her çalışınızdan sonra temizleme çubuğu ve mendili yardımı ile içindeki nemi ve parmaklarınızın değdiği dış kısımlarını temizlemeniz gerekir. Bu temizliği yaparken tuşlara çok bastırmamaya dikkat etmelisiniz. Bunları yapmadığınız takdirde flütünüz nemli kaldığı için renginde kararmalar meydana gelebilir, tuşlar arasında tortular birikebilir ve en kötüsü de flütünüzün ses kalitesi bozulabilir.

Elbette rengi kararmış ve kalitesiz sese sahip bir flüt kimseyi mutlu etmez. Ayrıca temiz baktığınız bir flütün ömrü de uzun olur, böylece gereksiz masrafa girmemiş olursunuz. Her çalıştan sonra flütü temizlemek gözünüzü korkutabilir fakat sevdiğiniz bir şeyle ilgilenmek ve bakım yapmak asla üşenilecek bir şey değil aksine insana keyif veren bir aktivitedir.

Ve temiz bir flüt temiz ses demektir. Sizler de flütünüzün bakımlarını düzenli yapıp, disiplinli bir şekilde çalışırsanız masal gibi sonuçlar elde edebilirsiniz;

Tüm bunların dışında aklınızda soru işaretleri varsa ya da “bu enstrüman tam bana göre” diyor ve İzmir’de yan flüt kursu arıyorsanız ücretsiz deneme derslerimize katılmak için Yan Flüt Kursu İzmir olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz! Sanatla kalın.

Telefon : 0507 095 82 27
Adres    : Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İZMİR

 

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.