Art'n More
Gitar İçin Amfi Seçiminde Yapılan Yanlışlar

Gitar İçin Amfi Seçiminde Yapılan Yanlışlar

Öncelikle yazımıza sizler için gitar amfisi nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Amfi temel olarak, gitar manyetiğinden gelen elektrik sinyallerini işleyip yükselterek gitar amfi kablosu ile hoparlöre aktarmakla görevlidir.

Gitar amfi önerisi arayan arkadaşlarımız yazımızın sonunda alacakları amfiye karar vermiş olacaklardır. İşte sizler için derlediğimiz gitar amfisi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

       ♦Gitar amfisi alacak çoğu kişinin yaptığı hatalardan biri en pahalı amfinin en kaliteli gitar amfisi olduğunu düşünerek en pahalı amfiyi satın almak. Bu elbette ki yanlış bir düşüncedir.

      ♦Müziğe yeni başlıyorsanız alacağınız amfi için 15 watt yeterli olacaktır.

      ♦Temiz (clean) tonlar almak istiyorsanız lambalı amfi almanızda fayda var. Fakat lambalı amfilerin iyice ısındıktan sonra volume 5 ve yukarısına getirildiğinde iyi tonlar verdiğini unutmayın. Bu da demek oluyor ki ses seviyesi yüksek olacaktır. İzolasyonunuz veya büyük bir eviniz varsa tercih etmeniz daha doğru olur. Eğer yalnızca evde çalacaksanız ve ses yalıtımınız yoksa ufak bir amfi sizin için başlangıçta yeterli olacaktır.

      ♦Ayrıca satın alacağınız amfinin gitarınızın tarzıyla uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için detaylı bir araştırma yapmanızda ya da bu konuda uzman kişilere danışmanızda fayda olacaktır.

      ♦Gain’i açınca kulağa gelen dip sesin mümkün olduğunca az rahatsız edici olması gerekir, kötü ses verenlerden uzak durmalısınız.

      ♦Çalacağınız tarza göre amfi çeşitleri de değişiklik gösterebilir, çalmak istediğiniz tarza göre amfi seçmeniz faydalı olacaktır.

      ♦Çalacağınız ortamın büyüklüğü de amfi seçiminde dikkate alınması gereken bir etkendir. Örneğin; küçük bir odada kullanacaksanız yüksek wattlı bir amfi size fazla gelebilir. Tam tersi durum için de küçük amfi yeterli olmayabilir.

Amfiyi Denemeden Satın Almak

Amfi satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir etken de amfiyi önceden denemektir. Ses kalitesini duymadığınız bir amfiyi satın almak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun yanı sıra amfi satın alırken kendi gitarınızı kullanmanızı öneririz. Çünkü bazı durumlarda, gitar türleri ve modelleri de amfinin özelliklerini etkilemektedir. Eğer denemeden bir amfi satın alırsanız amfinin size ve gitarınıza uygun olmama ihtimali olabilir.

Bütçe Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Gitar amfi fiyatları her üründe olduğu gibi kaliteye göre çeşitlilik gösterir.  Bu bilgileri dikkate alarak, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir amfi bulabilirsiniz. Bütçe belirlerken en önemli şey, amfi fiyatınızın gitar fiyatınızı geçmemesidir. Sonuçta amfi gitar aksesuarı sayılabileceğinden, önemli olan gitara ağırlık vermek, sonra amfi tercihi yapmaktır. Gitar fiyatı/amfi fiyatı arasındaki orana dikkat etmenizin hem bütçenize hem gitar-amfi performans oranına faydası olacaktır.

 

Tarza Göre Amfi

Çalacağınız tarza göre amfi seçimi yapmak, amfiden beklediğiniz performansı yükseltecek etkenlerden biridir. Kullandığınız gitar tarzı ya da çalmak istediğiniz tarz ve amfi arasındaki uyumsuzluk satın aldığınız amfinin özelliklerini tam anlamıyla kullanamamanıza yol açabilir. Bu durum aynı zamanda sizi yeni bir amfi almak zorunda bırakacağı için bütçenize de zarar verebilir.

    ♦Ayrıca internette kolayca bulabileceğiniz birçok gitar amfi programı sayesinde gitar amfi ayarları yapabilirsiniz.

Yazının sonunda hala gitar amfisi seçiminde kararsız kaldıysanız ve yardıma ihtiyacınız varsa ya da gitar çalmanızı geliştirmek istiyor ve İzmir’de gitar kursu arıyorsanız bizimle iletişime geçebilir, profesyonel eğitmenlerimizden yardım alabilir, ücretsiz gitar kursu deneme derslerimize katılabilirsiniz!

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.