Saksafon Kursu

Saksafon Dersi İzmir 

kça sorulan sorular;

Saksafon kurslarımızda tenör saksafon dersi ve alto saksafon dersleri verilmektedir.
Saksafon derslerimize katılmak için yaş sınırı bulunmamaktadır.
Her yaştan saksafona ilgi duyan birey saksafon kurslarımıza katılabilir.
Saksafon dersi almak için daha önce saksafonla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmemektedir.
Saksafon kurslarımızın fiyatlarını öğrenmek için saksafon kursumuzdan telefonla bilgi alabilirsiniz.
Saksafon satın almak için saksafon eğitmenlerimizden yardım almanız mümkündür.
Saksafonunuz yoksa saksafon kursu İzmir‘deki tenör ve alto saksafonları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
Saksafon kurslarımız haftanın her günü 09.00-23.00 saatleri arasında devam etmektedir.

saksafon kursu izmir

Saksofon kursu ve saksafon hakkında;

Saksofon veya saksafon genellikle “S” ve koni şeklini andıran, malzemesi genellikle pirinç olan, ağız bölümündeki kamış sayesinde ses üreten bir enstrümandır.

Saksafon 18.yy’ın ortalarında, Belçika asıllı bir enstrüman yapımcısı ve klarnetçi olan Adolphe Sax tarafından oluşturulmuştur. Saksofon kelimesi ‘’Sax’ın sesi’’ anlamını taşımaktadır.

Saksofon genelde caz ve pop müzikle yakın ilişkisi olan bir enstrüman zannedilse de, eskiden klasik batı müziği, hatta ordu müziği enstrümanı olarak ortaya çıkmıştır. Yapısı itibarıyla klarnetle çok benzerlik gösterir; klarnetteki gibi içi dört köşe veya yuvarlak şekilde oyulmuştur ve tek kamışlı ağızlık ile kullanılır.

Saksofon enstrümanının 10 çeşidi bulunmaktadır; kontrabas, bas, bariton, tenor, C-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, sopranino saksofondur. Bu enstrüman metalden üretilmesine karşın yapısı ve kökeni gereği, tahta üflemeli çalgılar ailesine mensuptur.

Saksafon zor bir enstrüman mı, ben de çalabilir miyim?

Her enstrümanın kendine özgü zorlukları var tabii ki ancak önemli olan her zaman istekli olmak ve çalışmaktır. Kulağa çok klişe gibi gelse de alanında ünlü müzisyenlerin hepsinin bunu söylediğini görebilirsiniz.

Farklı nefes teknikleri içermesi dolayısıyla ses elde etmek bazı enstrümanlardan daha uzun zaman alıyor. Ancak hayranı olduğunuz sanatçıların bestelerini çalmak veya kendi eserlerinizi oluşturmak için bir denemeye değer bizce. Önemli olanın yetenek değil istek olduğunu siz de zamanla keşfedeceksiniz.

Art’n More’daki saksofon kursunda neler öğreneceğim?

Saksofon kursumuzda öncelikli olan başlıklar; doğru nefes kullanımı, ağız ve tutus pozisyonları, uzun ses verebilme egzersizleri ve parmak-hız egzersizleridir.

Saksafon kursumuzda yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonunda kompozisyon(parça) çalışmalarına geçilmektedir. Ayrıca üfleme teknikleri, armoni ve nota çalışmaları, temel müzik bilgisi, doğaçlamalar, gam ve dize çalışmaları da programımızın birer parçasıdır. Tabii ki detaylı bilgi için saksafon öğretmenlerimizle iletişime geçmeniz ve ücretsiz saksafon deneme derslerimize katılmanız en sağlıklısıdır.

Evde yapacağınız bazı saksafon çalışmalarıyla saksafon öğrenme süresini kısaltmak sizin elinizdedir. Veya ben evde çalışamıyorum hem gürültü problemim var hem de kaytarmaya meyilliyim diyorsanız kalkın gelin saksafon kursumuza, sınırsız etüt olanaklarımızdan yararlanın. İstek ve beklentileriniz doğrultusunda saksafon öğretmenlerimizle size özel oluşturulan program da bu süreyi kısaltmanızda büyük rol oynayacaktır.

İlerlemem ne kadar zaman alır?

Tabii ki saksafonda şarkı çalma ve saksafonu öğrenme süresi koyduğunuz hedeflere göre değişkenlik gösterir. Eğer amacınız bir hobi edinmek, sosyalleşmek, kendinizi ifade edebileceğiniz bir alan yaratmak veya bayılarak dinlediğiniz müzisyenlerin parçalarını çalmak ise bu süre yaklaşık birkaç aydır.

Saksafon eğitmeninizin verdiği egzersizleri uygular, evde birkaç saat saksafon çalışmaya ve pratik yapmaya zaman ayırır ve saksafon derslerinizi düzenli takip ederseniz bu süre kısalabilir bile! Öğrenme garantili saksafon kurslarımızdaki sınırsız etüt olanaklarını da değerlendirdiniz mi tamamdır bu iş.

Eğer derseniz ki ben saksafon konusunda profesyonel olmak istiyorum, işte o zaman birkaç yıllık bir eğitimden geçmeniz gerekiyor ama Art’n More Sanat Merkezi’nde bu da mümkün. Her seviyeye göre, kişiye özel saksafon ders programları yaparak ilerliyoruz ki kursumuz öğrenme garantili olsun.

Saksafon kursu için herhangi bir ön koşul var mı?

Ortalama 15 yaş ve üzeri herkesin eğitimini alabileceği bir enstrümandır saksafon. Kendi saksafonunuza sahip olmasanız bile sanat merkezimiz size bu imkanı sağlıyor. ‘Zaman problemi’ de bir problem olmaktan çıkıyor çünkü 09:00-23:00 arası istediğiniz herhangi bir saatte ders almanız münkün. Ayrıca saksafon kursumuza ulaşım da çok kolaydır, Manisa’dan dahi gelmek isterseniz İzmir’deki saksafon kursumuza kolayca ulaşabilirsiniz.