Art'n More
Kemanda Sol El Tekniğinin Önemi

Kemanda Sol El Tekniğinin Önemi

Keman Kursu İzmir ailesi olarak bugünkü yazımızda sizlere keman çalarken en çok dikkat etmemiz gereken sol el tekniğinden kısaca bahsedeceğiz.
İyi bir sol el tekniğine sahipseniz, iyi bir kemancı olmanın ön koşullarından birini sağlamışsınız demektir. Doğru sesler basarak, doğru bir şekilde müzik yapmak istiyorsak eğer, sol el tekniğini de kesinlikle es geçmemeliyiz ve oldukça önemsemeliyiz. Fakat sol el tekniğiniz doğru değilse, keman çalarken nota basma ve bazı pozisyon geçişleri esnasında oldukça zorlanabilirsiniz. Bu doğru tekniği de ancak doğru bir eğitmen ile kazanabileceğinizi unutmayın.

Gelelim kemandaki sol el tekniğini içeren 4 önemli maddeye:
1) İlk olarak baş parmağımızı tuşenin alt kısmında yer alan bölüme eğik bir açı ile yerleştirelim.
2) İkinci adımda da bileğimizi biraz büktükten sonra avuç içimizi de tuşeye bakar şekilde yerleştiriyoruz.
3) Bu adımda da baş parmak hariç tüm parmaklarımızı, baş parmağımızın biraz ilerisinde ve tuşeye dönük şekilde dik bir pozisyonda olmalıdır.
4) Son adımda da dirseğimizi her zaman biraz önde bulundurmak gerekir. Bu duruşun amacı da dördüncü parmağa denk gelen notanın basışını kolaylaştırmaktır.

Keman Çalışmaları İçin Bazı Tavsiyeler

İlk olarak her enstrümanda da olduğu gibi keman çalışacağınız ortamın oldukça sessiz olması konsantrasyon açısından gereklidir. Sessiz bir ortamda çalıştığınız zaman hem kemana odaklanabilir hem de notaları daha iyi okuyarak çalışma veriminizi arttırabilirsiniz. Keman çalmaya başlamadan önce de eğer ayaktaysanız, yere oldukça sağlam bastığınızdan ve dengede durduğunuzdan emin olmalısınız. Son olarak kemanı sol omzunuza alıp, vücudumuzun dik şekilde karşıya bakar pozisyona getirmeliyiz. Ancak oturuyorsanız da yine aynı şekilde ayaklarınızın yere sağlam bastığından emin olup bu konuda oldukça dikkat etmeniz gerekir. Sırtınızın arkasına herhangi bir destek almamalı sandalyenin uç kısmına oturmanız gerekir.
Not: Bir parçayı takılmadan çalıp bitiremiyorsanız, o parçayı henüz çalamıyorsunuz demektir.

Tavsiyelerimiz sağlıklı keman eğitimi ve gelişiminiz açısından oldukça önemlidir. En doğru ve güvenilir eğitim için Keman Kursu İzmir ailesine her zaman katılabilir bu eğitimden her zaman siz de yararlanabilirsiniz. Çalmak istediğiniz hangi enstrüman olursa olsun mutlaka püf noktalarını başlamadan önce güvenilir bir eğitmenden öğrenerek kursa başlamalı ve bu sürecinizi de verimli şekilde değerlendirmelisiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.