Art'n More
Piyanoda Sol ve Sağ El Uyumu

Biz Piyano Kursu İzmir temsilcileri olarak bugün sizlere piyano hakkında güzel bir yazı hazırladık umarım beğenirsiniz.

Piyano çalmayı öğrendikten  sonra sol ve sağ elin belli bir süre sonra birbirinden bağımsız hareket etmesi gerekir. Siz o süreden sonra sol ve sağ el uyumu için çalışmaya başlamalısınızdır. Piyanoyu çalmak demek iki elin farklı şeyler çalması da demektir ve bunu başardıktan sonra gerçek anlamda piyano çalmaya başlamış olursunuz.

 

  • Piyano çalarken sağ el sol anahtarını sol el ise fa anahtarını çalar. Bu süreçte öğrenciler ilk başta bunu çalışırken sağ ve sol el kullanımında zorluk yaşayıp akılları karışabilir. Bu çok karşılaştığımız bir durumdur ama çözülemeyecek birşey asla değildir. Birçok öğrenci iki elin farklı zamanlarda çalınmaları halinde piyanodan korkup uzaklaşabilirler ama bu öğretmenin elinde ol bir durumdur, öğrenciyi korkutmadan açıklayıcı bir eğitim verdiği taktirde bu sorun kolayca atlatılabilir.
  • Aslına bakarsanız bu  sorun değildir. Bu durumla  ilk ders karşılaşmazsanız bile ikinci ders yine karşılaşacaksınız. Yani bu durumu öğrenip pratik yaptıktan sonra alışılagelmiş bir durum olarak anlayıp piyano öğreniminize devam edeceksiniz. Öncelikle İzmir piyano kursu ders işleyişinde piyano eğitmenlerimiz sizlere önce sağ el melodi çalmayı ve notasını okumanızı kolaylaştırıcı bazı ipuçları veriyor.
  • Öğrendiğiniz parçada ilk olarak  kesinlikle sağ ve sol el şeklinde ayrı çalışmanızı yapmalısınız. Biz bu şekilde çalışmaya “Parmak Hafızasını Güçlendirme” diyoruz. Olabildiğince çok tekrarla sağ ve sol el ayrı çalışın mesela sağ el 10 kere, sol el 10 kere diyebiliriz.

Burası çok önemli!

  • İki elinizi birleştirirken çok ama çok  yavaş çalmalısınız bu çalma şekline beyniniz ve parmaklarınız  alışacak,yavaş ve ağır şekilde çalmaya beyniniz izin verecek. Bir süre sonra daha hızlı şekilde deşifreleriniz olacak ama tamamiylen bu sizin çalışma rutininize bağlı.
  • Özellikle piyano öğrenmeye yeni başlayanlar şunu bilmelidir ki piyano çalmak için yeteneğiniz dışında beyninizin farklı iki elin aynı anda farklı şeyler çalmasına alıştığı için geçen süre öğrenim sürecidir. Bundan dolayı bu süreçte ne kadar fazla  pratik yaparsanız o kadar kısa zamanda  beyniniz iki eli farklı şekilde kullanmaya  alışır ve piyano çalma süreniz kısalır.
  • Bir anda tüm eseri çalmaya çalışmayın!
  • Piyano öğrenmeye başladıktan sonra ilk eserinizi çalışmaya başladığınız da bir anda tüm eseri çalmaya çalışmayın. Özellikle yukarıda anlattığımız gibi çaldığınız eseri küçük parçalar halinde ayırıp detaylı bir çalışma yapmanız sizin faydanıza olacaktır. Mesela her esere göre farklılık gösterebilir ama çaldığınız eseri dizek dizek çalışmalara ayırabilirsiniz.
  • Piyano eserini çalışmadan  önce notalarını okumanız size fayda sağlayacaktır. Biz notaları isimleri,sesleri ve sürelerine göre okumaya solfej deriz. Yani sizde çalışmadan önce çalacağınız eserin solfejini yaparsanız çalıştığınız zaman eserin çalışma kolaylığı daha da artar. İzmir piyano kursu olarak biz , piyano öğrenmek istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Tecrübeli eğitmen  kadromuzla sizin piyano öğreniminiz çok daha keyifli ve güzel geçecektir. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere 🙂

Piyano eğitiminin çocuklar için önemini anlatan ayrıntılı yazımızı okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Piyano Eğitiminin Çocukları 9 Faydası

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.