Art'n More
Ritm Gitar ve Hakimiyet

Bu yazımızda Gitar Dersi İzmir ailesi olarak sizlere gitarda ritimlere nasıl hakim olabiliriz konusunu ele alacağız. Gitar çalmayı öğrenirken bir taraftan da nota okuması, tab okuması, parmak egzersizleri, melodi ve parmak pozisyonları gibi bir çok konuya hakim olmanız gerektiğini görürsünüz. Fakat en az bunlar kadar önemli bir konu da ritimdir. Gitar çalarken ne kadar farklı ritim tonları bildiğiniz o kadar iyi bir gitarist olduğunuz da gösteren etmendir. Peki gitar öğrenirken çeşitli ritimleri nasıl öğreneceğinizi merak ediyor musunuz? Eğer evet diyorsanız yazımız kafanızdaki tüm soru işaretlerinin cevabı olacaktır.

Ritmin Önemi

Müziği müzikal yapan şey ritimdir. Ritimsiz bir melodiye sahip olmak çok olası değildir. Bu yüzden ritim bilmiyorsanız maalesef ki gitar çalmayı da henüz bilmediğiniz anlamına gelir.  Caz gitaristi Scott Henderson’ın dediği gibi müzikte ritim her şeydir.

Ritim nedir?

Çoğu zaman bunu gitar çalarken ortaya çıkan şey olarak düşünürüz. Müziği de müzikal yapan şey işte tam olarak budur. Ritim dediğimiz şey olmasaydı yalnızca tek bir uzun notaya sahip olurduk. Ritim kalbe dokunan, sinirleri uyaran, dans ve hareket etme eylemini ortaya çıkaran, sizi harekete geçiren şeydir. İçindeki ritmi gitar çalarak dışa vurmak gibi..

Rock, pop gibi türlerde çalarken tanıdığınız ritimleri kolayca görebilirsiniz. Ritim aynı zamanda motivasyonu da sağlar.

Farklı Ritimlere Hakimiyet

Her şarkının yüzlerce farklı ritimlerde çalınabileceğini bilmelisiniz. Bir müzik parçasını çalmanın ve ritmini çoğaltmanın binlerce yolu vardır. Seçtiğinizin gitmiş olduğunuz stille çok ilgisi vardır. Ama tabi ki müziğinizi hayata geçirmek için ritme hakim olmalısınız. Ritim öğrenmenin üç ana unsurun doğru olması gerekir;

Ayağınız, sağ eliniz ve başınızdır.

Aslında bir müzik parçasını öğrenmek genelde ayakları dahil etmekle başlar. Ayağınız tempoyu ayarlamak ve tanımlamak için temel unsur olabilir ve ritmi korumaya yardımcı olur.

Sağ el ise gitarda ritmi veren eldir. Eğer solak değilseniz tabi, solaksanız bu tam tersi olabilir. Bu eliniz artık rahatça hareket edebilir ve ayağınızın ritmine uyum sağlayabilir. Böylece ritminiz kaybolmaz. Ayak yükselince el de yükselmeli ayak düşünce el de düşmelidir.

Elbette kafayı kullanmadan, yani kafa sallayarak ritim tutmadan da ritmi öğrenebilirsiniz. Ama kafamız ritmi öğrenmek için ne yapmalı? Yalnızca 4e kadar sayın ve bir metronom gibi her 4te kafanızı hareket ettirin. Aynı eliniz ve ayağınızda olduğu gibi.

Bu sayede pek çok ritme hakim olunabilir ve pek çok şarkıya rahatça eşlik edebilirsiniz.

Gitar konusunda daha çok bilgi için Gitar Kursu İzmir web sitemizdeki blog yazılarımıza göz atabilir ya da telefon ile bizlerle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz. Enstrüman öğrenmek sizden geri kalan her şey bizden. Siz yeter ki isteyin..

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.