Art'n More
Yan Flüt Satın Alma Rehberi

BÜTÇE BELİRLEME

Flüt almadan önce öncelikle belli bir bütçenin planlanması gerekiyor. Başlangıç flüt fiyatları 350 ile 2500 TL arasında değiştiğinden  kendi bütçenize uygun bir flüt bulmanız mümkün olacaktır. En uygun fiyat performansı sağlayan flütleri tercih etmek en doğru karar olacaktır.

MARKA SEÇİMİ

flüt-kursu-izmirFiyat aralığına oranla flütlerin kaliteleri de aynı ölçüde değişmektedir. Başlangıç aşamasında Yamaha 211 en doğru karar olacaktır. Fakat Yamaha her zaman yüksek fiyat aralığında bulunduğundan bütçenizi sarsmamak adına Yamaha kalitesine yakın ama daha uygun fiyatlı flütleri de tercih edebilirsiniz. Trevor James marka flütler bu kategoride örnek olabilir. Tabiki daha bir çok kalitede ve fiyatta flüt markası bulunmaktadır bunun için ciddi bir piyasa araştırması yapılması gerekmektedir.

FLÜTÜN KALİTESİ

Piyasadaki Çin malı ürünlerin geneli kaliteli malzemeden üretilmediği için başlangıç aşamasında bile pek tavsiye edilecek flütler değildir. Öncelikle; bakır, çinko veya metal alaşım değil, gümüş kaplama ve gümüş flütler tercih edilmelidir. Delikler, perdeler, perde aralıkları, yaylar, çivi ve vidalar sağlam olmalıdır.

FLÜTTE AÇIK VE KAPALI PERDE TERCİHİ

Flüt delikli ve deliksiz perde olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde yeni başlayanların deliksiz flütü tercih etmeleri  daha doğru olur, çünkü flütün delikleri tam olarak kapatılmadığı takdirde duru bir ses elde etmek imkansız olacaktır. Başlangıç aşamasında kapalı perde flütlerde bile fazlaca yaşanılan entonasyon problemi delikli flütlerde daha uzun süre bu problemin devam etmesine neden olacağından, yeni çalmaya başlayan öğrencilerin motivasyonunun düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Delikli perde flütler genellikle profesyonellik ve yarı profesyonellik aşamasında kullanılması gereken flütlerdir. Kişi parmak pozisyonlarını tamamen oturttuktan ve flütte belli bir teknik aşamaya geldikten sonra delikleri hatasız bir şekilde kapayabilir. Açık perde flütün avantajları ise; ileriki aşamalarda uygulanan müzikal etkilere katkı olacaktır. İki ses, üç ses, vokal sesler, Perdelerde ritm ve glissando gibi müzikal etkilerin kullanımında delikli perde çok önemlidir.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.