Art'n More
Şarkı Söylerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şarkı söylemeye başlamadan önce düşünmemiz gereken en önemli konu ses sağlığının korunmasıdır. Bunun için ise yapılması gerekenler birkaç maddede sıralanabilir.

şan-dersi-izmir1)Bol su için

Su birincil hayatımızda ihtiyacımız olduğu gibi sesimizi koruma da da en önemli faktördür. Su ses telleri için gerekli olan nemlenmeyi sağladığı için, deformasyon ve aşınmayı önleyerek daha sağlıklı ve duru bir sese sahip olmanızda yardımcı olur.Her gün yeterli miktarda su içerek ses telleriniz için yeterli nem tabakasını  sağlamış olursunuz. Bu miktar genel olarak iki- iki buçuk litre kadardır.

2)Asitli içeceklerden uzak durun

Çay, kahve, soda, kola, gibi asitli içecekler ses tellerine son derece zararlıdır. Özellikle şarkı söylemeye başlamadan önce bu tip içecekleri tüketmeniz ses tellerinin aşınmasına ve nodül oluşuımuna sebebiyet verebilir.

3) Alkol, sigara vb. uyuşturucu madde kullanımlarından uzak durun

Özellikle alkol vücuttaki su oranını azalttığı için ses tellerinin nemlenmesini engellemektedir. Sigara ise en çok zarar veren maddelerden biridir. Sigara dumanı boğazdan ciğerlere doğru inerken direk ses tellerinin arasından geçer. Bu durum ses tellerinizin sigara dumanının içindeki zehirli maddelerle direkt temas etmesine yol açar ve nodül, polip, kanser gibi bir çok hastalığa yol açabilir.

4) Çok uzun süre konuşmaktan kaçının

Özellikle öğretmen hastalığı olarakta bilinen nodül ve ses kısıklığı çok uzun süre normal veya yüksek sesle konuşma sonucu oluşmaktadır.

5) Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısına dikkat edin

Kuru ortamlar genel sağlığınız için olduğu kadar ses telleriniz için de tehlike yaratır. Bulunduğunuz odaya bir bardak su koyarsanız ortamın nemini dengeleyebilirsiniz.

6) Geç saatlerde yemek yemeyin

Geç saatlerde yenilen yemekler reflüye sebep olacağından, mide asidi ses tellerinizi tahrip edebilir.

7) İlaç kullanımına dikkat edin

Allerji ve grip ilaçları ve bazı antibiyotikler ses telleri üzerindeki salgıları azaltarak aşınmalarına sebep olabilir.

 

Bütün bunlara dikkat ettikten sonra şarkı söylemeye başlayabiliriz. Peki bu aşamada nelere dikkat etmeliyiz ?

1) Duruş

Şarkı söylerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta duruştur. Şarkı söylemek tüm bedeni koordineli olarak çalıştırma ile yapılan bir fiziksel aktivite sürecidir. Burada önemli olan bedenimizin farkında olmak ve onu en iyi şekilde kullanabilmektir. Bu yüzden duruş kişiye göre değişebilir ama önemli olan diyafram desteğini engelleyecek ve boğazı kapayacak pozisyonlardan kaçınmaktır.

2) Vücut dengesi

Şarkı söylerken vücudumuzun dengesi çok önemlildir. Her iki ayağımıza da eşit ağılık verilmelidir. Bu kontrolü sağlayabilmek için yoga ve meditasyon çalışmaları çok faydalı olabilir.

3) Diyafram kullanımı

Diyafram karın boşluğunu göğüs boşluğundan ayıran yassı geniş kastır. Doğru diyafram nefesiyle güçlü ve uzun süreli doğru ses elde edilebilir. Şarkı söylerken detone olunmasının başlıca sebeplerinden biri diyafram nefesinin doğru kullanılmamasıdır.

4) Ses egzersizleri

Bütün yeteneklerde olduğu gibi şarkı söyleme de bol bol egzersizle gelişebilecek bir yetenektir. Bunun için planlı ve programlı olunmalı ve profesyonel eğitimcilerle çalışılmalıdır. Bu aşamadan sonra gelişim kendiliğinden gelecektir.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.