Art'n More
Violin Ailesinden Hangi Enstrümanı Çalsam?

Art’n More İzmir Müzik Kursu olarak bugün sizlere violin ailesinden bahsedeceğiz.

zlxceckViolin Ailesinden Hangi Enstrümanı Çalsam?

Farklı  boyutlarda olan yaylı çalgılar ailesi dört enstrümandan oluşmaktadır. Büyükten küçüğe sıralamak istersek kontrabas, çello (viyolonsel), viyola ve keman olarak sıralayabiliriz.

-Kontrabas ;

+ Violin ailesinin en büyük üyesidir. Boyutlarından dolayı ayakta çalınan bir enstrümandır. Aynı zamanda kontrabas violin ailesinin en bas sesine sahiptir. Ailedeki diğer üyeler gibi telle çalınabilir ancak caz müzikte genellikle parmakla çalınır.

-Çello (Viyolonsel) ;

+ Bu enstrümanın boyutları keman ve viyolaya göre oldukça büyüktür. Boyutlarından dolayı oturarak çalınır. Viyolonseller konserlerde genellikle solo amacıyla kullanılır ancak sıklıkla jazz, pop, Türk sanat müziği gibi müzik türlerinde de tercih edilmektedir.

-Viyola ;

+Halk arasında kemanın bir boy büyüğü –abisi- olarak bilinir. Viyola kemana göre daha bas bir enstrümandır.

-Keman ;

+Violin ailesinin üyelerinden en küçük enstrümandır. yere paralel tutulmalıdır. Keman çalımında sol el farklı notaları temsil eder, sağ elde yay yardımıyla enstrümandan ses çıkarmaya yarar. Keman violin ailesinin en tiz üyesidir.

İzmir Müzik Kursu olarak violin ailesindeki tüm enstrümanların derslerini vermekteyiz.İletişim ve ücretsiz deneme dersine kayıt yaptırmak için : 0507 095 82 27

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.