Art'n More
Saksafon Kursu

Saksafon Kursu

Saksafon Kursu olarak derslerimiz birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır. Saksafon derslerimiz sırasında yanınızda alto saksafonunuzu veya tenör saksafonunuzu getirmenize gerek yoktur ayrıca saksafonunuz bulunmaması durumunda sanat merkezimizdeki saksafonları kullanabilirsiniz. Derslerimizde saksafon kursu programlarımız kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

Saksafon ’un Tarihi

1840’li Yıllarda, Adolphe Sax’ca bulunmuştur. Saksafon genellikle Pop-müziği, “big band” müziği ve caz ile ilişkilendirilse de, önceleri klasik batı müziği ve ordu müziği çalgısı olarak tasarlanmıştı.

adolphe

Saksafon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saksafon çalmak isteyenler nereden başlayabilirler?

Saksafon dersi için kesinlikle bir hocaya ihtiyaç vardır. Bazı enstrümanlar kaynak kitaplarla, eğitim CD’leriyle öğrenilebilir fakat saksafon kesinlikle bir hocayla çalışılması gereken bir enstrümandır. Saksafona yanlış üfleme ile başlanırsa o şekilde devam eder, o yüzden doğru şekilde üfleme ile başlamak çok önemlidir. Yanlış üflemeye başlandığı takdirde bu alışkanlığı değiştirmek uzun zaman alacak ve öğrenme süreciniz hem uzayacak hem de zorlaşacaktır. Ancak belirli bir zaman geçtikten ve yeterli yolu kat ettikten sonra kendiniz çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için çeşitli saksafon eserleri dinlemeniz oldukça önemlidir.

Saksafon Çalması Zor bir müzik aleti mi?
Trompet ve trombon gibi enstrümanlara göre biraz daha kolay bir enstrüman olarak görülse de sonuç olarak her müzik aletinin kendine göre bir zorluğu vardır. Saksafona başladığınız takdirde dört dörtlük vuruşlarda uzun üfleme çalışmaları yapmak gerekir. Dört dörtlük bir üflemeden sonrada bu süre kadar beklemek, dinlenmek gerekmektedir.

Saksafon çalmak için kuvvetli bir nefes mi gerekir?

Nefes ve yaş saksafon için önemli değildir. Konuşurken verdiğimiz nefesten daha az bir nefesle diyaframdan nefes alarak (Yatağa uzandığınızda uyurken alıp verdiğiniz nefes diyafram nefesidir) saksafondan ses çıkarabilirsiniz. Nefes, yaş, kilo gibi unsurlar önemli değildir, en önemli unsur istemek ve bu doğrultuda gösterilen çabadır.

Saksafon ile doğaçlama nasıl yapılır?
Saksafonun konumu ve sesi itibariyle doğaçlamaya çok müsait bir enstrümandır fakat bu da yetenek gerektiren bir şeydir, herkes doğaçlama yapamayabilir. Doğaçlama yapmak için öncesinde birçok işlevin oturması gerekir. Bir orkestrayla çalıyorsanız bir altyapı size eşlik ediyordur ve bu altyapı kendi içinde uyumludur ve belli armonileri çalıyordur, sizde bu armoniler içinde istediğinizi yapabilirsiniz. Doğaçlama yapmak için uzun çalışmalar, yetenek ve çok dinleme yapmak gerekir.

 Saksafon çalmaya başlayanlar ne tür parmak egzersizleri yapabilir?
Parmak egzersizi olarak bol bol gam etütleri yapılabilir. Gördüğünüz notayı parmağınız ve beyniniz arasında koordine edebiliyorsanız, gördüğünüzü basıp üfleyebiliyorsanız bütün etütleri rahat rahat yapabilirsiniz. Ne kadar fazla etüt o kadar saksafonla uyumun artması demektir. Yapılan çalışmalar kesinlikle metronomlu ve yavaş bir şekilde olmalıdır.

Saksafon Nasıl Tutulur?
Saksafon sağ el aşağıda sol el yukarıda olarak tutulur, sağ elin başparmağı dengede tutması için olan aparata konulur, sol el başparmağı ise oktav perdesinin altına konulur ve sabit duran parmaklar bunlardır ve kesinlikle askı olmalıdır. Oturarak ve ayakta çalınabilir fakat etüt yaparken ayakta çalışılması daha sağlıklı olacaktır.

Saksafon Çalanlar Kendilerini Nasıl Geliştirebilir?
Saksafon çalmaya karar verdikten sonra çok çalışmak gerektiği asla unutulmamalıdır, ne kadar çok çalışırsanız o kadar çabuk gelişeceksinizdir. Her gün en az yarım saat uzun ses üflemek zorundasınız, öğrenme sürecini belirleyen unsurlar ise yeteneğiniz ve özellikle çalışmaya ayırdığınız zamandır.

Saksafon Çalmaya yeni başlayanlar nefeslerini nasıl geliştirebilir?
Saksafona yeni başlayan arkadaşlar bekle beraber sıkılmadan uzun ses üfleyip, düze ses çıkarmaya çalışmalıdır. Nefesiniz yettiğince en uzun sesi üflemek başlangıç için yapmanız gerekenlerden biridir.

Saksafon çeşitleri nelerdir?
En çok kullanılan tenor, alto ve soprano saksafonlardır. Soprano saksafonlar en ince, alto orta, tenor ise daha kalın sesler çıkarmaktadır.

Saksafon nasıl bir müzik aletidir?
Saksafon nefesli sazlar içinde en çok çalınmak istenen enstrümandır ve her tarzda çalınabilir klasik jazz tango hatta Türk müziği ( dudağımızı kullanarak koma sesler yaparak ). Ses rengi itibariyle jazz a çok yatkın bir enstrümandır.

Bir müzik aleti olarak saksafonun yapısı nasıldır?
Saksafon bir ana gövde bir horoz ve bir bek olmak üzere 3 ana parçadan oluşur, beke takılan bilezik ve bir kamış vardır. Saksafonda bütün ses bütün deliklerden çıkar ve içlerinde güderi vardır sesi yumuşatır ve çok fazla bakır sesi gelmesini engeller.

Saksafon alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Saksafonun madeni çok önemlidir ( Ağırlığı çok önemlidir, ağır saksafon daha iyi olacaktır ) Perdelerindeki kalite çok önemlidir. Bek saksafonun en önemli kısmıdır. Bekiniz ve kamışınız kötüyse saksafondan iyi bir performans alamazsınız.

Saksafon ağızlığı çıkan sesi nasıl etkiler?
Saksafon ağızlığı, saksafonun beki  çıkan sesi tamamen etkiler.

Saksafon ağızlığının özellikleri nelerdir?
Saksafon bekinin bakalit ve metal çeşitleri vardır, metaller daha sert ses çıkarmaktadır daha yumuşak ses için bakalit bek tercih edilir. Her bekin numarası vardır. Numara kamışla bekin uç kısmı arasındaki mesafenin ve içindeki deliğin genişliğinin farkıdır. Saksafonun en önemli kısmı bek, bilezik ve kamıştır.

Saksafon kamışı seçerken nelere dikkat edilmeli?
Bu seçim çalmak istediğiniz tarza göre değişmektedir. Örneğin Jazz çalar, buğulu bir ses isterseniz numarası düşük bir kamış kullanmalısınız.

Saksafonun bakımı nasıl yapılır?
Saksafon özellikle kendi enstrümanınız ise iyi bir bakım şarttır. Çalarken tükürük çıktığı için içi bez olan aparatlarla silinmesi gerekmektedir. Güderilere iyi bakmak gerekir onlarda ıslanmaktadır.Bazılarının arasına işiniz bittikten sonra küçük bir kâğıt koyabilirsiniz.

Saksafon Etkinlikleri

İzmir Müzik Kursu’muzda ders alan Saksafon öğrencilerimiz isterlerse diğer enstrüman kursuna devam eden öğrencilerle beraber çalışma yapabilirler.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.