Art'n More
Şarkı Söylemedeki En Önemli Olay Sesin Dinlendirilmesi

Ses Nasıl Dinlendirilir?

Genel olarak şarkı söylemeye yeni başlamış, dolayısıyla acemi olan vokaller seslerini dinlendirmeden 2-3 saat boyunca ara vermeksizin şarkı söylerler ve son 1 saatlerine girdiklerinde seslerinin yorulduğunu ve normale göre söyleyebildikleri şarkıları söyleyememeye başladıklarını fark ederler. Bu durumun sebebi ses sağlını nasıl kontrol edebileceklerini ve nerede durmaları gerektiğini bilmediklerinden kaynaklanmalıdır. Bu yazıda vereceğimiz tavsiyeler dışında yapmanız gereken ilk şey doktora gidip ses tellerinizin ve boğazınızın durumunu öğrenmek. Çok fazla sigara kullanıyor ya da sigara içilen ortamlarda vakit geçiriyorsanız sesinizde nödüller oluşmuş olabilir.Şan dersi almanın faydaları kesinlikle normal yaşantımızı olumlu yönde etkiler ama dinlendirme konusunu kesinlikle es geçmemek gereklidir.

Sesinizi Dinlendirmeyi Unutmayın

Vücudumuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi sesimizin de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Sesiniz yorulduğunda, kısılmaya başlar ve sizi her zamankinden daha fazla yorar. Böyle hissettiğiniz zaman çalışmaya ara vermeli ve sesinizi dinlendirmeniz. Eğer önünüzde bir konser veya etkinlik varsa sesinizi bir gün önce dinlendirmeniz dolayısıyla pek fazla konuşmamanız ve efor sarf etmemeniz sizin için oldukça faydalı olacak ve performansınızı arttıracaktır.

Eğer hayatınız ve bu süre zarfındaki temponuz sizi konuşmaya zorluyorsa aşağıdaki ses egzersizlerini yapmaya özen gösterin.

*Konuşmak zorunda olduğunuz bir gün içerisinde  bu egzersizi uyguluyorsanız, 10 dakikalık aralar ile 20 dakika konuşabilirsiniz.(20 dakika konuşma, 10 dakika ara, 20 dakika konuşma şeklinde.) Bu durum nispeten egzersizinizi uygulamanızı sağlayacaktır.

*Bu egzersizi uygularken fısıldamamaya dikkat edin. Fısıldayarak konuşmanın sese daha az zarar verdiği hakkında oldukça yanlış bir inanış olmakla beraber tam aksine fısıldayarak konuşmak, normal konuşmaya oranla ses telini daha fazla zorlar ve yorulmasına sebebiyet verir.

*Konuşmadan geçireceğiniz bu bir günü kitap okuyarak, nefes egzersizleri yaparak, uyuyarak, yemek yiyerek(çok soğuk veya sıcak olmamasına özen gösterilmeli), televizyon izleyerek geçirebilirsiniz.

Bol Su Tüketin

Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisinz. Burada aşırıya kaçmanın da yanlış bir uygulama olduğunu hatırlatalım.

 

İnternette yaptığınız “Şan Dersi İzmir” ya da “Şan Dersi veren kurumlar” arasında bir çok sonuca olaşabilirsiniz ancak ses dediğimiz olay doğru eğitim alınmadığı taktirde kötü sonuçlar doğurabilecek bir olgudur.Bu yüzden en doğru eğitimi karar vermeniz için mutlaka ücretsiz deneme derslerimize katılmanız tavsiyemizdir.

İzmir Şan Dersi fiyat araştırmalarınızda ise en uygun fiyat garantisini verecek olmamız ayrı bir durumdur:)

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.