Art'n More
Nasıl Güzel Şarkı Söylenir?

Güzel şarkı söyleyebilmek için öncelikle dikkat etmemiz gereken ilk madde nefestir.Bireyin güzel konuşabilmek ve düzgün şarkı söyleyebilmesi için doğru bir şekilde nefes almasını öğrenmesi gerekir.Düzgün ve güzel bir şekilde şarkı söyleyebilmemiz için diyafram nefesini kesinlikle uygulamamız gerekmektedir.

Diyafram nefesi sahip olduğumuz solunum kapasitemizi en iyi şekilde kullanmamızı sağlar. Malesef ki çoğu insan diyaframa dikkat etmeden nefes alır. Nefes alırken sırt ve göğüs bölgesindeki gerginliklere sebep olan bir tür vardır.Buna göğüs nefesi denir.Bu nefeste akciğerlerin üstü hava ile dolar ve şarkı söylemek için doğru bir nefes değildir.Nefes aldığımız zaman karın bölgesini sarar diyafram kasımız ile aldığımız nefes karın bölgesini hareket ettiren nefestir.Buna diyafram nefesi denir.Şarkı söylerken kullanabileceğimiz en doğru nefestir.

nasıl-güzel-şarkı-söylenir

Şarkı söylemeden önce mutlaka ısınma egzersizlerimizin yapılması gereklidir.Şarkı söylemeye geçmeden önce boyun kasları,omuz kasları,yüz kasları yanak ve dudak ısıtma egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

Güzel şarkı söylemek için mutlaka şarkı söylemeden önce ses egzersizleriyle sesimizi ısıtmamız gerekir.Ses egzersizlerine ilk başladığımızda aralıkları ufak seslerden başlayıp genişletmek gerekir ve melodileri heceler ile birlikte çeşitlemek gerekir.Aynı zamanda sesin kontrolü ve öğrendiğimiz tüm teknikleri uygulamamız açısından solfej çok önemlidir.Özellikle ileri seviye solfejde atlamalı pasajlarda sesimizi çok iyi bir şekilde kullanabilir ve geliştirebiliriz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.