Art'n More
Gitarda Doğru Tonu Nasıl Bulabilirsiniz?

Özellikle elektro gitarda çalmaya başladığınızda ilk olarak egzersizleri tamamlayarak diğer gitaristlerin önüne geçmek isterseniz. Egzersizlerde ve şarkılarda ilerledikçe her aşama bir sürü rakibinizin olduğunu göreceksiniz. Gitara ilk başlarken ki öne geçme fikriniz zamanla değişerek öne çıkmak için gitarınıza karakterinizi yansıtmanız gerekecek. Zamanla zor şarkılar çalarak diğer gitaristlerin önüne geçme çabası yerini tonunuzu konuşturarak öne geçme çabasına yerini bırakacaktır.

iyi-bir-gitar-tonu-ayarlamak
Gitarda önemli derecede ilerleme gösterdikçe isminizi duyuracak, şarkılarınızda ve sololarınız imzanızı atacağınız önemli bir unsur ton oluşturmaktır. Bu gün bir jimi hendrix, eric clapton, joe satriani tonunu tüm dünya bilmekte ve bu tonlar bu kişilerin imzası haline gelmiştir. Bir gitarist için en büyük başarı çalmaya başladığınız şarkıdan değil tonundan sizin çaldığınızı insanların anlamasıdır. İnsanlar sizin çaldığınızı bilmeden gitar tonunuzdan siz olduğu anlıyorsa işte o zaman iyi bir gitarist olmuş olursunuz.

Gitar tonunun çalmak üzerinde ki etkisini anlattıktan ve tonun sizin karakterinizi yansıtma açısından önemini vurguladıktan sonran iyi bir gitar tonu nasıl elde edilir şimdi bunu inceleyelim. İlk olarak ne dinlerseniz onu çalacağınızı unutmayın. Tonunuzu etkileyen en önemli unsur dinlediğiniz kişiler ve gruplardır. Buna örnek verilen en güzel söz “Seni sen yapan sen değil çevrendeki insanlar” sözüdür. Karakterinizin oluşmasında çevrenizde ki kişilerin büyük katkısı olduğu gibi müziğinizin oturmasında da dinlediğiniz müziklerin büyük önemi vardır.

Gitar tonunu incelerken ilk önce ekipmandan başlamak gerekmektedir. İlk önce ekipmanları iyi bilmek gerekir. Pedal dizilimini ve hangi pedalın ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Mesela overdrive hatta drice pedallar genellikle boost pedal olarak kullanılmaktadır. Sizde farklı kombinasyonlar yaparak kendi tonunuzu yaratırken pedallardan da size özel bir ses oluşmasında büyük destek alabilirsiniz. Günümüzde internete birçok bilgilendirme videoları yer almakta bunlar incelenerek ilerleme sağlanabilir ancak unutmayın ki internetteki videolar kesin olarak referans almanızı gerektiren videolar değildir.

Pedalları dizdikten ve size özel ve hoşunuza giden bir ton yakaladıktan sonra gitardan gelen sesi ve pedallardan gelen sesi en güzel ve en sade biçimde işleyebilecek bir amfiye ihtiyacınız olacaktır. Dünya üzerinde ki en başarılı amfiler lambalı amfilerdir. Elektro gitardan en sağlıklı sesi bu amfilerde alabilirsiniz. İlk olarak bir lambalı amfi edinmenizi öneririz.

Lambalı amfi daha eski bir teknoloji olmasına rağmen en doğal sesi oluşturan amfilerdir. Eski bir teknolojiye sahip olması bakımından oldukça hassas amfilerdir. Bakımı dikkatlice uygulamanız gerekmektedir. Toz lambalı amfinin ömrünü etkileyen önemli bir unsurdur.

Tabi ki de bütün lambalı amfilerde aynı kalitede sesler elde edilmiyor. Lambalı amfiler arasında da verdiği sesler bakımından farklılık vardır. Lambalı amfi seçimi yaparken dinlediğiniz ve yapmak istediğiniz müzik devreye giriyor. Yüksek gainli sert müzikler yapıyorsanız ‘hi-gain modern’ lambalı amfiler seçmenizde yarar var. Blues gibi düşük gainli müzikler yapıyosanız ise ‘low gain vintage’ lambalı amfilerden temin edebilirsiniz.

Lambalı amfiler tercih edebileceğiniz en yüksek ücretli amfiler olacaktır. Bunun için sağlam para biriktirmeniz gerekir. Özellik müzik yaparken kaliteli ürünler maalesef yüksek meblağlarda olmaktadır. Kalite ise çıkarılan ses üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Kalitesiz bir amfi ve pedal setiyle çokta büyük, büyülü tonlar yakalamayı beklemeyin. Kalite arttıkça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Amfileri incelerken üzerinde efekt pedallarını bağlamak için bir giriş- çıkış yuvasının olup olmamasına dikkat ediniz. Olduğu takdirde delay, reverb. Gibi pedalları amfinin input girişine bağlamak zorunda kalırsınız. Buda tonunuzu olumsuz yönde etkileyecek bir unsurdur. Bu efekt pedalları amfinin send/return girişine takılması daha uygun olacaktır.

Dinlediğiniz ve yaptığınız müzik türüne göre güzel bir pedal seti ve amfi kurduğunuz takdirde güzel bir tonun kapılarını önemli ölçüde aralamış oluyorsunuz. Bu kapıyı tamamen aralamak için ince nüansların tamamlanması gerekmektedir. Örneğin ilk olarak kaliteli jack ve kabloların kullanılması gerekmektedir. Sinyaliniz ekipmanlara ne kadar kaliteli verilirse o kadar kaliteli bir ses edebilirsiniz. Ara jacklar, kablolar ne kadar iyi olursa sinyal o kadar iyi iletilebilir.

İyi bir set kurduktan sonrası size kalmıştır. Kurduğunuz ekipman üzerine denemeler yaparak kendi tonunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Bir ton yakalamak ekipmanı kurar kurmaz yakalayabileceğiniz bir şey değildir. Belki 5 dakikanızı alır belki 5 ayınızı belki de 5 yılınızı. Bu tamamen sizin keyfinize ve kendinizi zaman içinde geliştirmenize bağlıdır. Bol bol deneme yapın, ayarlarla oynayın. Hoşunuza giden bir ton değil birkaç tona da ulaşabilir bunları yaptığınız şarkılarda kullanarak karakterinizi gitar üzerinde yansıtabilirsiniz. Unutmayın iyi bir ton sizin çalarken karakterinizi yansıtmanızda ki en önemli unsurdur.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.