Art'n More
Gitar Manyetikleri ve Müzik Tarzları

Elektro Gitarda Manyetik Seçimi

Müzik Tarzınıza Uygun Gitar Manyetiği hangisi bu yazımız sayesinde öğrenebilirsiniz.İzmir gitar dersi kurumundai Gitar kursu öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmış faydalı bir yazı!

Elektro gitarda tarza göre manyetik seçimi çok önemlidir. Eğer gitarımızdaki manyetik sevdiğimiz müzik tarzına uymuyorsa müzikal olarak beklediğimiz hazzı karşılayamaya bilir. Bu bağlamda elektro gitarda tarza göre manyetik seçimi çok önemlidir.

Manyetiğin görevi nedir?

Elektro gitarınicat edilişinden önceki zamanlarda manyetiğe ihtiyaç duyulmuyordu. Çünkü klasik gitarlar aracılığıyla yüksek ses gerektiren müzikler yapılmıyordu. Elektro gitarın icadı manyetiği beraberinde getirdi.

Manyetik tellerdeki titreşimi alarak, titreşimdeki sinyalleri amfiye gönderen bir çeşit mikrofon görevindeki, gitarın gövdesine takılan bölüme denir.

Manyetik nelerden oluşur?

Bir manyetiği oluşturan malzemeler temel olarak mıknatıs, kutup başları, bakır teller ve bobindir.

  • Mıknatıs: Mıknatıslar bir sürü çeşitli malzemelerden oluşurlar.Genellikle manyetikte kullanılan alnico alaşımlarındandır.
  • Kutup başları: Kutup başları manyetiklerdeki akışın tellere gönderildiği bölümdür. Genellikle malzeme olarak demir tercih edilir.
  • Bakır teller:Bakır teller bobinlerin etrafına sarılır ve manyetikteki en önemli unsurlardandır. Manyetikteki bakır tellerin sarım sayısı, tellerin kalınlığı, sarım şekli elektro gitarda manyetiğin önemli maddelerindendir.

Manyetiklerin türleri 

Manyetikler single ve hambucker manyetik olmak üzere 2 çeşittir.

Single manyetikler:Single manyetikler iki tane kapak ve bu kapakları tutan aparattan oluşur. Çevresinde tellerin sarıldığı mıknatıs teller vardır. Genellikle blues, funk, pop tarzlarında single manyetik tercih edilir.Tonaj olarak cleanlarda güçlü hacimli tınlar ancak distörtionlardahambucker kadar aktif ve güçlü tınlamaz.

Hambucker manyetikler:Hambucker manyetikler 50 li yıllarda icat edilmiştir. Bu manyetik sayesinde elektro gitarın sistemindeki dip gürültü ortadan kalkmıştır. Özellikle distortion tonunu kullanırken kesinlikle tercih edilmesi gereken bir manyetiktir. Distortiondahambucker manyetik olabildiğince doygun tınlamaktadır. Ancak clean tonlar pek iç açıcı değildirJ.Tarz olarakta genellikle Hard Rock, Jazz, Fusion ve tüm Metal türlerinde tercih edilmektedir.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.