Art'n More
Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

 

Keman Kursu İzmir olarak bu yazımızda keman çalanlar için “Keman akordu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda sizin de kolayca kemanınızı akort edeceğinizden eminiz!

Bu yazımızda bulacağınız konu başlıkları:

  • Keman akort ayarı nasıl yapılır?
  • Keman akort dizilimleri / Keman akordu harfleri

Keman Akort Dizilimleri

Kemanı doğru akort etmek için öncelikle keman akort dizilimlerini ya da bir diğer deyişle keman akort harflerini iyi bilmemiz gerekir. Bu dizilimleri bilmeden keman akort etmeye çalışmak doğru bir hareket değildir zira bilgisizce keman akort etmek tellerin kopmasına kadar varan kötü sonuçlar doğurabilir.

Kemanla Klasik Batı Müziği çalanlar genellikle kemanlarını pesten tize, yani kalından inceye doğru  G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederken, keman akordu Türk Müziği ise G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re) sıralaması ile ya da daha az tercih edilen şekilde yine Klasik Batı Müziği akordu olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort edilir.

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz şekilde kemanınızı ya Klasik Batı Müziği akordu olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde ya da keman Türk Müziği akordu olan  G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re) şeklinde akort etmeniz gerekir. Kemanınızı akort etmeden önce hangi türden akort edeceğinize karar vermeniz gerekir. Tercihinizi yaptıktan sonra kemanınızı akort etmek için ya keman akort aleti ya da telefonlarınıza indirebileceğiniz keman akort uygulamaları kullanarak kemandaki burgular ile kemanınızı akort edebilirsiniz. Burguları kendinize doğru çevirmek telleri gevşetmenize, diğer yöne doğru çevirmek ise telleri sıkmanıza sebep olur.  Dolayısıyla akort yaparken kullandığınız akort aleti ya da akort uygulaması yardımı ile; telin olduğu nota, yapmak istediğiniz notanın altında ise o telin burgusunu sıkmanız,  üstünde ise gevşetmeniz gerekmektedir. Tüm bu adımları doğru şekilde takip ettiğiniz takdirde kemanınızı kolayca akort edebilirsiniz.

Bu noktaya kadar anlamadığınız bir nokta varsa, ya da profesyonel bir keman dersi arıyorsanız, Keman Kursu İzmir olarak her zaman sizlere hizmet vermeye hazırız! Bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz.

Telefon: 0507 095 82 27

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/ Bornova / İzmir

 

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.