Art'n More
Gitarda Pena mı Parmak mı Kullanılmalı?

Gitarda Parmak mı Kullanılmalı Pena mı?

Gitar Kursu İzmir olarak bu yazımızda gitara yeni başlamış bir çok kişinin aklını kurcalayan “gitar çalarken parmak mı pena mı kullanılmalı?” “pena nedir?”  “en iyi pena seçimi nasıl olur?” sorularını cevaplayacağız.

Bu sorunun cevabı aslında “her ikisi de kullanılabilir” olmalı. Gitar hem parmakla hem pena ile çalınabilir. Gitar öğrenmeye yeni başlamış biri için parmakla gitar çalmak daha kolay olabilir. Tırnak uzatmaya bir engeliniz yoksa başlangıçta tırnak uzatıp  klasik gitarı bu şekilde kolayca çalabilirsiniz. Fakat konu akustik gitar olduğunda tel kalınlığı arttığı içi parmakla çalmak zor olacağı için bu noktada gitar çalarken pena kullanmak daha mantıklı olacaktır. Eğer akustik gitarınızın teli inceyse tabi ki gitarınızı yine parmakla da çalabilirsiniz.

Pena Nedir? Gitarda Pena Kullanımı Nasıldır?

Gitar çalarken pena kullanmak klasik gitar için bir zorunluluk teşkil etmez, isteğe bağlıdır. Ancak bas gitar ve elektro gitar çalanlar solo ve ritm atmak için büyük çoğunlukla pena kullanırlar. Çünkü bu gitarlarda parmakla solo ya da ritm atmak pek kolay iş değildir. Kullanılan amaca bağla olarak pena boyutları farklılık gösterir. Pena numaraları mm cinsinden boyutunu temsil eder. Kullanılan penanın boyu ve çeşidi gitardan çıkan ses tonunu etkiler, bu yüzden kullanma amacımıza bağlı olarak doğru penayı seçmeliyiz. Örneğin; boyutu 3 mm olan bir pena solo atmak için kullanılırken, boyutu 0,96 mm olan bir pena ise ritm atmak için daha yaygın kullanılır.

 

Gitar Penası Hangi Malzemeden Üretilir?

Özellikle kaliteli bir akustik gitarınız varsa kaliteli bir pena kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü kullanılan penanın kalitesi gitarınızdan çıkan sesin tonunu oldukça etkilemektedir. Kaliteli bir gitara kalitesi bir pena kullanmak da o gitarın hakkını verememek olur. Pena fiyatlarını azaltmak amacıyla ucuz bir malzeme olduğu için pena yapımında en çok plastik tercih edilir. Ancak kaliteli penalarda bu malzemeler fil dişi, kemik ya da ağaç olabilir.

Kendime Uygun Penayı Nasıl Seçerim?

Penanın yapıldığı malzemenin türünün yanı sıra penanın kalınlığı da gitardan çıkan sesin tonunu etkileyen önemli bir faktördür. Kendinize en uygun penayı seçmek için önce çalmak istediğiniz müzik türünü belirlemelisiniz. Örneğin müzik türü olarak hard rock ya da metal müzik gibi sert müzik türleri ile uğraşan bir müzisyen için elbette ki daha kalın penalar uygun iken, klasik tarzda biraz daha yumuşak ritmler çalanlar için  ince penalar daha uygun olacaktır.

Çoğu müzisyen zamanla deneyerek, çaldıkları müzik türüne bağlı olarak kendilerine en uygun penayı bulurlar. Bu yüzden gitar çalmaya yeni başlayanlara tavsiye olarak farklı kalın ve malzemedeki penaları deneyip elde ettikleri seslere bağlı olarak kendilerine en uygun penayı seçmeleridir.

Gitar Kursu İzmir olarak pena ile ilgili sorularınıza yanıt verdik. Yazımızın sonunda aklınıza takılan bir soru varsa ya da kaliteli bir gitar kursu arıyorsanız bizimle iletişime geçebilir, ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz!

Telefon: 0507 095 82 27

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.