Art'n More
Sigaranın Ses Tellerine Zararları

Sigaranın Ses Tellerine Verdiği Zararlar

Şan Kursu İzmir olarak bu yazımızda sizler için sigaranın ses tellerine verdiği zararlar, ses tellerinde nodül nedir, sigara sesinizi nasıl etkiler gibi konular hakkında derlediğimiz bilgileri paylaşacağız.

Öncelikle sizlerle paylaşacağımız bilgilerin bütün bilim dünyasında kabul edilen gerçekler olduğunu belirtmek isteriz. Sigara vücudun her yerini ayrı ayrı tehlikeli bir biçimde etkilediği gibi, en büyük zararlardan birini de ses tellerine verir. Uzun süreli sigara kullanımlarında şarkı söyleyen bireylerin ses tellerinde geçici ve kalıcı zararlar oluşur. Aktif olarak sigara kullanmak ya da pasif içici olarak sigara içilen bir ortamda sürekli bulunmak ses telleri kısılması problemine sebep olur. Pasif içicilik asla küçümsenecek, göz ardı edilecek bir durum değildir. Çoğu durumda en az aktif içici kadar o da zarar görür. Sigara içilen bir ortamda 2 saat bulunan bir pasif içici 3-4 sigara içmiş kadar zarar görür. Bu yüzden sigara kullanmayıp zarar görmediğini düşünerek sigara içilen ortamda bulunanlar bu gerçeği göz ardı etmemelidir.

Sigara içildiğinde duman ağızda ve ciğerlerde geniş bir alanda ilerler. Fakat sigara dumanı gırtlaktan geçerken küçücük bir alanda ilerler çünkü ses telleri arasında sadece 2 cm boşluk vardır. Nefes alma durumunda akciğer büyük bir basınç ve güç uyguladığı için, hava yerine ciğerlere sigara dumanı çekilirken; duman ses tellerine kuvvetli şekilde çarpar ve ses tellerini kurutur. Dolayısıyla bu durum hem ses tellerine hem gırtlağa hem de ciğerlere büyük zararlar verir, ses tellerinde ödem oluşur.

Bur durumun uzun süreli devam etmesi durumunda ses tellerinde nodül ve ses tellerinde polip adı verilen rahatsızlıklar görülür. Bu rahatsızlıklar sadece şarkı söylemeyi değil aynı zamanda normal konuşma sesini de büyük ölçüde etkiliyor, bu yüzden “ben şarkı söylemiyorum sigara içsem sorun olmaz” düşüncesi kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Bu rahatsızlıklar sebebiyle ses tellerinde problem yaşayan kişilerin özgüvenleri düşer ve gerekmedikçe konuşmamaya çalışırlar. Eğer kendinizi özgür ve özgüvenli hissetmek istiyorsanız öncelikle bütün vücudunuza günden güne zarar veren, kötü kokmanıza sebep olan, paranızın düşmanı olan sigarayı bırakmalısınız.

‼ Eğer bir ses sanatçısı olmak istiyorsanız, sigara sizin başarılı bir şekilde ilerlemenize engel olacaktır. Bir gitarın ses kaynağı nasıl ki titreşen  telleriyse; sizin de ses kaynağınız doğru ve sağlıklı şekilde titreşen ses tellerinizdir. Eğer nefesiniz ve ses telleriniz sağlıklı olmazsa başarılı bir ses sanatçısı olma hayallerinizi rafa kaldırmak zorunda kalırsınız.

Ses Teli Nodülü ve Ses Teli Polipi Nedir?

Önceliklere sizlere “ses telleri nerede bulunur?” sorusunun cevabını verelim. Ses telleri boynumuzdadır. Daha doğrusu boynumuzda, gırtlağımızın içindedir. Gırtlak bir kutu gibidir. Hatta buna ses kutusu demek de mümkündür. Gırtlağın içerisine yerleşen iki tane kıvrımdır. Ses teli aslında bir tel değil gırtlağın, yani ses kutusunun içerisinde kıvrım şeklinde duran iki tane dokudur.

Ses teli nodülü halk arasında bir kanser türü gibi algılanıyor fakat bir kanser türü değil iyi huylu bir oluşumdur. Nodül, sesin hatalı ve yoğun kullanımıyla, ses telleri üzerinde oluşan nasırımsı yapılardır.  Ses teli nodülü, seslerini uzun süre kullanmak zorunda olan mesleklerle de anılır (öğretmen nodülü, ses sanatçısı nodülü vb.). Ses, uzun süre ve aşırı kullanıldığında ve aynı zamanda sigara, alkol kullanımında ses teli yoğun olarak zorlanmaya maruz kalır ve en yoğun zorlanmanın görüldüğü yerlerde kalınlaşma meydana gelir.

Ses teli polipi, ses kısıklığına neden olan tek taraflı ses teli şişlikleridir. Polipler, sesin yoğun kullanımına, soğuk algınlığına, sesteki yıpranmaya,sigara kullanımına hatta ani travmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Ses Teli Nodülü ve Ses Teli Polipi Belirtileri Nelerdir?

Ses teli nodülü ve polipinin en genel belirtisi ses kalitesinin düşmesidir. Bu rahatsızlıklara sahip kişiler tiz sesler çıkaramaz, seste boğukluk, çatallaşma ve titremeler meydana gelebilir. Aynı zamanda,

♦Boğazda yumru varmış hissi

♦Ses ve vücut yorgunluğu

♦Boyun ağrısı

♦Kulaklara vuran zonklama şeklinde ağrı, gibi belirtiler de görülebilir.

Umuyoruz ki bu yazımızı okuduktan sonra sigarayı bırakmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Özellikle ses sanatçısı olmak isteyenlerin başarılı olabilmeleri için kesinlikle sigarayı bırakmaları gerekmekte. Eğer yazımızında sonunda aklınıza takılan sorular varsa ya da şan dersi almak istiyorsanız Şan Kursu İzmir olarak sizlere her zaman kapımız açık. Ücretsiz deneme derslerimize katılmak için bizimle iletişime geçin!

Telefon: 0507 095 82 27

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

 

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.