Art'n More
Karakalem Sanatı

Karakalem tekniği ile istediğiniz çalışmayı, kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Karakalem çalışmaları resimleyeceğiniz yağlı boya çalışmaları için egzersiz ve pratik çalışması niteliğinde olur.

Eskiz defterlerinde yapacağınız bu çalışmalar ileride mükemmel tablolara dönüşebilir.

Karakalem, yüzyıllardır büyük ressamların vazgeçemediği izleyenlerde her seferinde hayranlık uyandıran bir sanat olmuştur. Renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan kontür ve ışık-gölge çalışmaları olan karakalem renkli çalışmalara yol gösterici olmanın yanı sıra başlı başına bir sanat dalıdır.

RESİMİN EN TEMEL MALZEMESİ          

Resim sanatının en temel malzemesi kurşun kalemdir.                 Resim sanatı ile ilgilenenlerin kompozisyon ve ışık- gölge çalışmalarını karakalem resimler ile geliştirmesi en uygun çalışma yöntemidir.

Boya ile yapılan çalışmaların kendine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak ilk adımı karakalem ile atmak en etkili ve doğru yol olacaktır.

Karakalem çalışmalarınız için ihtiyacınız olabilecek malzemeler; çeşitli yumuşaklıklarda kurşun kalemler, kömür kalem, hamur silgi olabilir.

ADIM ADIM KARAKALEM

Objelerin taslaklarını çıkarmakla başlamak karakalem için ilk adımdır. Objelerin ayrıntısına girilmemeli ve hata yapmaktan korkulmamalıdır.

Objelerin kağıt üzerine yerleşmesi sizi tatmin etmiyorsa objeler üzerine küçük detaylar ekleyebilirsiniz. Kağıda doğru yerleşmiş objeler gölgelendirmeye hazırdırlar. Nesneler üzerine ışığın nasıl düştüğünü dikkatlice izlemelisiniz. Kömür kalemle çalışmaya başlayarak gölgelendirmeye başlayabilirsiniz. Yuvarlak objeler kullanıyor iseniz dönen formunu takip eden çizgiler kullanmaya çalışın.

Şişe ağzı gibi detayları kömür kalemin ucunu iyice incelterek çalışın. Kömür kalemle çalışarak gölgelendirme çalışın.

Çizimini tamamladığınız kısımların üzerine bir parça beyaz ağıt koyun ki kurşun kalem üzerinde dağılıp resminizi kirletmesin. Işık alan bölgeleri açıkta bırakarak dikey çizgiler ile gölgelendirme yapın.

Kademe kademe ilerleyerek nesnelerin üzerlerine düşen gölgeleri koyulaştırın.

 

Hayalinizde gerçekten güzel resim yapabilmek var ise yapmanız gereken en doğru adım eğitimini uzman kişilerden almak olacaktır.

Art’n More Sanat Merkezi olarak uzman eğitim kadromuz ve özgür çalışma ortamımıza güveniyor ve sizi hayallerinizde ki resimleri çizmeye davet ediyoruz.Hobi Kursu İzmir ya da Resim Kursu İzmir aramalarınızın tam karşılığı olan Art’n More’da Güzel Sanatlara Hazırlık Kursları ve Moda Tasarım Kurslarıda verilmektedir.

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.