Art'n More
Bateri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Bateri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Belki de birçok kişinin çalmak isteyip de cesaret edemediği ya da zaman ayıramadığı bir enstrüman olmuştur bateri. Çoğu zaman ise “davul” mu “bateri” mi tartışmasına zemin hazırlamıştır. Fransızcadan gelen bir kelimedir “bateri”. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritm eşlik için kullanılan bir enstrümandır.

Bateri denge ve akıcılık gerektiren bir enstrümandır. Sadece hız gerektiren bir enstrüman değildir. Metronom ile düzenli olarak çalışılmalıdır. Üçlemeler ve double-stroke gibi teknikler ile ilgili bolca pratik yapılması gerekmektedir.

 

Davullar trampet (snare drum), tom1, tom2 (bunlara altolar da denir), floor tom (ya da bass tom tom) ve bas davul(cross ya da kick de denir)dur. Ziller ise hi-hat ve ride dır.

Davul çalmamıza yardımcı olan materyaller baget olarak adlandırılır. Bagetlerinde standart olmadığı çalınan müzik tarzına ve alınmak istenen sese göre değiştiğini bilmek gerekir. En çok kullanılan baget türleri 5A ve 5B adını alır. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. Demir baget kullanmanın güçlendirdiğine inanılır fakat birçok usta müzisyen tarafından bunun zararlı olduğu düşünülür ve pek önerilmez.

Akustik davulların yapımında çok çeşitli ağaçlar kullanılmaktadır. En yaygınları ise akçaağaç, huş ağacı, meşe ve Afrika maunudur. Birden fazla ağaç türü bir üründe denenerek farklı sesler üretmeye çalışılmaktadır.

Davul setinin olmazsa olmazlarının başında ziller gelir. Ritmik yapının temel taşlarından bir tanesidir. Ziller genelde müzikte tempoyu belirlerler.

Davul insanlığın ilk çalgılarından bir tanesidir ve bateri bu çalgının en gelişmiş versiyonudur.

Çoğu insan sadece stres atmak için bile bu enstrümana yönelmektedir. Çalan kişinin sürekli aktif olduğu son derece dikkat ve odaklanma gerektiren bu enstrüman gerekli ilgi ve çalışmayla desteklendiği zaman çalması son derece keyifli bir enstrümandır.

Her bateristin set-up’ı kendi isteği ve ihtiyacı doğrultusunda şekil alır. Temel hali beş davul ve üç zilden oluşan davuluna kişi isteğine göre eklemeler yapabilir.

İnç baterinin evrensel ölçü birimidir. Bas davullar  18-22,  trampetler özel yapım olanlar dışında genellikle 14, floor tomlar ise genellikle 14-18 inç arası sesler üretir.

 

Bateri çalmak keyif veren bir aktivitedir. Şarkılara yön veren bir enstrüman olduğu için bir orkestradaki görevi büyüktür.

Sizin de hayalinizde bateri çalmak  ve  bir baterist olma isteği varsa Art’n More Sanat Merkezi uğrayacağınız en doğru noktalardan birisidir. Ders saatleri dışında rahat çalışma ortamı ile size bol bol etüt yapma fırsatını da sunar. Hayallerinizi gerçekleştirmek için daha fazla geç kalmayın ve sanat merkezimize uğrayın. Ücretsiz deneme derslerimiz ile hem bizimle hem de bateri ile tanışın. İnternette yapmış olduğunuz”Bateri kursu İzmir Bornova“,”İzmir Bateri Kursu yada Bateri kursu fiyatları araştırmalarınızda en doğru ve en düzgün eğitimi alabileceğiniz bir ortamı sizlere sunuyoruz.Ücretsiz deneme dersleri için bize ulaşın.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.