Art'n More
Gitar Hakkında Bilinmeyenler

Gitar Hakkında En Çok Merak Edilenler

İzmir Gitar Kursu olarak gitar derslerinin en iyi ve en doğru şekilde yapıldığı adresten herkese kucak dolusu merhaba! En çok merak edilen, sorulan, akla takılan soruların yanıtını sizlere vermek için en doğru bilgilerle soru işaretlerinizi gidermeye geldik! Gitar hakkında daha detaylı bilgi için Gitar Rehberi: Gitar Hakkında Tüm Bilgiler  

Gitar Çalmak İçin Tırnak Uzatmak Zorunda mıyım? 

Gitar çalmak için tırnak uzatmak zorunda değilsiniz elbette.  Bildiğiniz üzere gitar hem tırnak hem de pena ile çalınabilir. Nasıl çalacağınız size ve stilinize bağlı olarak değişebilir. Özellikle fingerstyle yani parmak stiliyle çok sesli çalmayı tercih edenler tırnaklarını uzatırsa daha iyi bir avantaj elde edeceklerdir. Çünkü parmak stili dediğimiz çalışmalar biraz daha uzun tırnak ile kolay çalımı sağlayacak ve uygun olacak çalımı sizlere sunar.

Tırnak uzatmakla ilgili ne gibi sorunlar yaşanabilir?

-Yapmış olduğunuz iş dolayısıyla tırnak uzatamıyor olabilirsiniz.

-Tırnak uzatıp bakımını yapamıyor olabilirsiniz.

-Tırnağınızı uzattığınızda temizlik ile ilgili şikayetiniz olabilir.

Bunun gibi sorunlar olabilir.

Bütün bu sıraladığımız mazeretlere rağmen parmak stili ile gitar çalmak istiyorsanız tırnağınızı yaklaşık 2-3 mm uzatmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde daha sert ve daha parlak sesleri elde edebilir ve bir çok gitar tekniğini de uygulamanız kolaylaşabilir.

Gitar çalarken pena mı kullanmalıyım yoksa parmak mı diye merak ediyorsanız Gitarda Pena mı Parmak mı Kullanılmalı?  yazımıza göz atabilirsiniz.

Grup Gitar Dersi mi Yoksa Birebir Gitar Dersi mi Almalıyım?

Bu sorunuza açık ve net bir biçimde cevap verecek olursak o da mutlaka grup gitar dersi almamanız yönünde olacaktır. Enstrüman derslerinizi mutlaka birebir bireysel şekilde almalısınız. Kurum olarak tüm enstrüman derslerimizi birebir yapmakta ve sizlere de en iyi eğitimi sunmaya özen göstermekteyiz. Bu sebeple mutlaka bizleri tercih etmenizde fayda var.

Neden grup gitar dersi değil: Çünkü grup gitar derslerinde verilen bilgi detaylarını kaçırmanız oldukça olağan bir durum. Odaklanamazsınız, grup üyelerinin her birinin algı seviyesi farklı olacağı için herkesin ortak bir biçimde ilerleyebilmesi imkansızdır. Size göre algısı düşük bir kişinin anlaması ve dinlemesi için beklersiniz ve sizin için vakit kaybı olur. Ya da algısı yüksek birinin hızına yetişemez geride kalırsınız.  Gitar derslerinde daha hızlı biçimde ilerlemek ve sorularınıza anında cevap bulmak istiyorsanız kesinlikle tercihiniz birebir gitar  özel ders olmalıdır.

Müzik Kulağımın Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Eğer kursa geliş amacınız sosyalleşmek ise derslerden sonra kurstaki öğrencilerle kurs dışında da sosyal aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Müzikal duyumunuzu ölçebilecek ritim tekrarı, ezgi tekrarı, duyduğunuz sesleri vermek ya da bir arada akor şeklinde basılan sesleri ayırt ve analiz edebilmeniz için teknikler mevcuttur.

Asıl dikkat edilmesi gereken nokta başlangıçta yetersiz gibi görülen duyum kapasitelerinin düzenli ve disiplinli çalışmalarla ileri seviyelere taşındığı ve geliştirildiği görülmüştür.

Müzik çalışmalarına başlamadan önce çalışacağın kişi ya da kuruluşlardan müzik kulağını değerlendirmelerini isteyebilirsin. Bu çalışmaları gitar eğitmeniyle sürdürüyor olman gitar konusunda becerilerinin daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır.

Gitar Çalarsam Parmaklarımda Nasır Oluşur mu?

Özellikle gitara yeni başlayan bireylerin fark edecekleri üzere, gitar eğitimine başladıktan sonra yapılan egzersizlerin sıklığı arttıkça parmaklar önceden yapmadıkları görevleri yapmaya başlamış olacaklar. Dolayısıyla nasıl ki insanın yeni bir ayakkabı giydiğinde ayağı çok sürten kısmı nasır olabiliyorsa, parmak uçları da zamanla tellere uyguladığı baskı ve basınç dolayısıyla zaman ilerledikçe sertleşebilir ve nasır tutabilir. Bu tamamen parmak uçlarına uyguladığınız basınç sıklığı ile ilgilidir ve oldukça normal bir durumdur.

Sıfırdan Gitar Kursuna Başlamak İçin En Uygun Yaş Kaçtır?

Bu konuda kesin bir kanıya varmak doğru olmasa da, çocuk gelişim uzmanlarının uygun görmüş olduğu yaş aralığı 9-10 yaş ve sonrasıdır. Farklı örnekler verecek olursak dünya çapında ünlü bazı gitaristlerin, ailelerinin teşviki sebebiyle 5 yaşlarında da gitar eğitimine başladığını görüyoruz. Bu gibi örnekler elbette doğuştan gelen bir yetenek ve yatkınlığın da devreye girmesiyle olabilmektedir. Fakat genel anlamda bir tavsiye verecek olursak gitara başlamak için hem psikolojik hem de mekanik açıdan gitara hakimiyet kurulabilmesi açısından öğrencinin en az 8-9 yaşlarına varmış olması gerekiyor. Elbette her çocukta fiziksel ve mental gelişim farklı farklı ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı çocuğunuzu kurumumuza gitar kursu denemesine getirip ölçmemize olanak sağlamanız ve bu doğrultuda bir karar vermeniz en iyisi olacaktır.

Gitar Kursuna Başladığımda Hangi Yardımcı Ekipmanlara İhtiyaç Duyacağım?

Gitar kursuna başladıktan bir süre sonra muhakkak yardımcı ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyaçlardan bazıları keyfi olabileceği gibi temel ve esas ihtiyaçlarınız da olacak. Yardımcı ekipmanlar için öncelik sırası oluşturmalısınız ve buna yönelik alışverişler için de maddi olarak kendinizi hazır etmelisiniz.

İzmir Gitar Kursu olarak sizler için gitar hakkında merak edilenleri anlattık, yazımızın sonunda aklınıza takılan bir konu varsa ya da profesyonel bir gitar dersi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz!

Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A   Bornova / İzmir

Telefon: 0507 095 82 27

 

 

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.