Art'n More
ÇELLO VE ÖTESİ

Çello Nedir?  

Bir diğer adı viyolonsel olan çello, 16. yüzyılın başlarında Fransa’da oluşumları başlamış, bas karaktere sahip 4 telli bir enstrümandır. İlk zamanlar orkestralarda bas sesleri desteklemek ve tamamlamak adına kullanılan çellolar 5 telli olarak piyasaya sürülmüştü. Tek başına bir çalgı olarak kabul edilmesi ise 18. yüzyıl’da gerçekleşmiştir.

Andrea Amati ilk Çello’yu piyasaya süren isimdir. Birçok ünlü isim çello üzerine çalışmalar ve besteler yaptıktan sonra çello orkestradan kopmuş ve tek başına bir enstrüman olarak kabul görmeye başlamıştır. İnsan sesine en yakın sese sahiptir.

 

Çello, dinleyeni kendine hayran bırakıp ve ‘Acaba ben de çalabilir miyim?’ sorusunu akıllara getirmektedir. Her yaştan insan kendine uygun bir çello ile çalmayı öğrenebilir. Farklı boyutlarda, farklı ağaçlardan yapılan birçok çello çeşidi mevcut bulunmaktadır.

 

 

Çello Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

İster profesyonel, ister hobi amaçlı olsun; çello eğitiminde eğitim metodu ve düzenli çalışma çok önemlidir.

Kursa Gelirken Çello Getirmem Gerekir Mi?

Öğrencilerimiz kursa gelirken çello getirmek zorunda değildir, kursumuzdaki çelloları kullanabilmektedir. Ancak daha çok pratik yapmak amacıyla çello sahibi isteyen öğrencilerimiz hocalarının da fikirlerini alarak bir çello alabilirler.

Çello Öğrenmek Zor Mu? Çello Çalmayı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Çello öğrenmek, emek ve pratik gerektiren bir süreçtir. Kişinin istekli olması, derslere disiplinli olarak devam etmesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kişi, yeteneği ve çalışmaları doğrultusunda ortalama 3 ay sonra parça çalmayı öğrenebilmektedir.

Çello çalmak için yetenek gerekli mi?

Her sanat dalında olduğu gibi yetenek elbette gerekli, ancak şart değil.  Ders alınan hocanın donanımı, kişinin azmi ve isteği çello çalmayı öğrenmek için daha önemlidir.

Ne tarz bir çello satın almalıyım?

Çello yapıldığı malzemeye göre farklı sesler çıkarabilmektedir. Bu nedenle kişi zamanla kendini daha iyi tanıyarak hem fizyolojisine hem de beğendiği tarza uygun bir çello almalıdır.

Nota Bilmiyorum Ama Yine De Çello Çalabilir Miyim?

Nota bilinmemesi konusunda endişelenilmemelidir, öğrencilerimiz nota bilmeden de çello çalabilmektedirler. Kursumuzda hocalarımız, öğrencilerimizle özel olarak ilgilenmekte ve nota öğrenme konusunda yardımcı olmaktadır. Müziğin evrensel dili olan notaları öğrenmeniz taraftarıyız.

Kursa Gitmeden Çello Çalmayı Öğrenebilir Miyim?

Kurs almadan çello çalmayı öğrenmek çok zordur. Öncelikle çello tutuş tekniklerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Yanlış öğrenilen bir tutuşun değiştirilmesi çok zordur. Ayrıca kişinin fizyolojisine uygun bir çello ile çalışması daha uygundur. Yaşa, fizyolojiye ve tarza göre farklı çellolar bulunmaktadır. Kişinin hiçbir bilgisi olmadan doğru çelloyu bulması çok zordur. Profesyonel bir yönlendirmeyle bir çello satın alınmalıdır.

 

Ücretsiz Çello Derslerinin içeriği Nedir?

Ücretsiz çello deneme derslerimizde en temel olarak duruş, oturuş akabinde parmakların çello tuşesi üzerinde oturtumu ve sağ elde yay çekilmesi ile ilgili uygulamalar yapılmaktadır.

 

İş/Okul Saatlerim Çello Kursu İçin Uygun Olmayabilir. Kurs Gün ve Saatleri Nasıl Belirlenir?

İş/Okul saatleri, çello kursumuz için bir engel değildir. Öğrencilerimiz istediği gün ve saatte kursumuzda ders alabilmektedir.

 

Ücretsiz çello derslerimiz ile çello öğrenme konusunda bir adım atabilirsiniz. Çello kursu İzmir ya da Çello dersi İzmir  aramalarının en doğru ve en başarılı adresi olan Art’n More müzik olarak biz Çello öğrenmek için ücretsiz çello deneme derslerine katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.