Art'n More
Çello Nasıl Akord Edilir?

Çello Nasıl Akord Edilir?

Çello… İtalyancada “violoncello” olarak adlandırılan bu enstrüman dilimizde çello ya da viyolonsel olarak adlandırılmaktadır. Fakat en çok kullanılan ve bilinen ismi “Çello” olmuştur.

Keman ailesi içerisinde yer alan bir enstrümandır. Büyükten küçüğe doğru sıralandığında bu ailenin kontrbastan sonra ikinci büyük üyesidir.  Yaklaşık olarak 1,20 m boyu ve 40 cm’ye ulaşan genişliği ile ayakta çalmaktan çok oturarak icra edilmeye müsait bir enstrümandır.Çello çalmayı öğrenmek için öncelikli kurallarınıda iyi bilmemiz gerekmektedir.

Tüm müzik aletlerinde geçerli olan bir kural tabi ki çello içinde geçerlidir. Çalınmaya başlanmadan önce mutlaka ama mutlaka akordunun düzgün ve güzel yapılmış olması gerekir.

Bu enstrümanın tellerini ince telden kalın tele doğru sıralamak gerekir ise bu sıralanış LA(A), RE(D), SOL(G) ve DO(C) şeklinde olacaktır. Seslerin en ufak frekanslara kadar doğru olması kusursuz sesler duymanızı sağlayacaktır. Bu sebeple her tel kendi sesine en uygun şekilde akord edildikten sonra enstrüman çalınmaya başlanmalıdır.

Akort işlemine başlanmadan önce sesi referans alabileceğimiz bir kaynak almak önemlidir. Bu kaynak piyano gibi akordunun sağlam olduğunu bildiğimiz gibi bir başka enstrüman ya da bir akort cihazı olabilir.

Cihazdan alınan karar sesi bulunana dek tel parmak ile çekilerek ses aranmalıdır. Akort edilen tel karar sesinden kalın yani pes ise tele sıkma işlemi uygulanır ve tel gerdirilir. Akort edilen tel karar sesinden ince yani tiz ise bu kez teli gevşetmemiz gerekmektedir. Bu işlem tek tek dört tel içinde ayrı ayrı uygulanmalıdır. Sesler üzerinde ki çok ufak minimal kalan ses farklılıkları ise çalgının kuyruk bölümünde yer alan ve fix olarak adlandırılan parçalar ile ayarlanmalıdır. Bu ayar burgulara göre daha hassas ve dikkatli şekilde yapılmalıdır. Tüm teller bu şekilde özenle akort edildikten sonra enstrüman çalım için en uygun şeklini alacaktır.

Çello dersi veren kurumlar için googlede yapmış olduğunuz “Çello Kursu İzmir” ya da Çello Dersi İzmir” aramalarında en doğru adres olduğumuz konusunda emin olabilmeniz için sizleri ücretsiz çello deneme derslerine davet edioruz.

Ayrıca İzmirde Çello fiyatları yüksek gibi görünsede sizler için en uygun fiyata en ideal çelloyu tehmin edebileceğimizin garantisini veriyoruz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.