Art'n More
ÇELLO

Bugün sizlere İzmir Çello Kursu olarak Çelloyu neden öğrenmeliyiz ve ne gibi ilginç özellikleri vardır gibi konulardan bahsedeceğiz.

ÇELLO ÖĞRENMEK İÇİN 5 NEDEN

1)Çello, yaylı çalgılar ailesinin bas sesli enstrümandır. Bas sesli oluşu çelloyu orkestraların vazgeçilmez üyesi durumuna getirmiştir.

2) İnsan sesine en yakın çalgı olarak bilinir.

3) Kemana ve viyolaya göre boyutu daha büyük ve per

de aralıkları daha geniştir.

4) Çello eğitimi boyunca bol bol parmak egzersizi yapmak gerektiği için, sol elin parmak gelişimi açısından önemi büyüktür.

5)Tüm yaylı çalgılar gibi iyi bir işitme gerektirir ve işitmeyi güçlendirir.

ÇELLO İLE ALAKALI İLGİNÇ BİLGİLER

  • Çello ismi İtalyanca ’da yer alan küçük violone kelimesinden günümüze kadar gelmiştir.Violone 18.-22.yy arasında kullanılmış bir müzik aletidir.
  • Birden fazla çellonun bir arada bulunmasına ‘’celli’’ adı verilir.
  • Çello farklı boyutlarda üretilebilir, bu boyutlar için 7/8,3/4,1/2,1/4,1/8,1/10,1/16 yer alır.
  • Çelloların kenar kısmında yer alan ve dekoratif gözüken purfling adı verilen kenar süsleri bulunur. Kenarda bulunan süsün amacı enstrümanın ağacının çatlamasının önüne geçmektir.
  • Çello parçalarının birbirlerine tutturulması için hayvansal olan yapıştırıcılar kullanılır, bu tarz yapıştırıcılar oldukça kuvvetli ve yumuşaktır.
  • Çello kursuna giden kişiler arasında yapılan bir araştırmaya göre, çello çalmakta olan kişiler enstrümanlarına en bağlı olan kişilerdir.
  • Çellom oldukça zengin sonat ve konserto repertuarına sahiptir. Bunların içinde en önemli olanlarını Haydn,Vivaldi ve Roccherini yazmış ve günümüze kadar gelmiştir.
  • YY’ın en önemli virtüözlerinden olan Mstislav Rostrophovic, çello repertuarının geliştirilmesindeki en büyük paya sahip insanlardan biridir.
  • Çello klasik olan müzik türünün en önemli parçasıdır. Popüler müzik türünde ise kendine pek yer bulamaz. Müziklerinin içinde çelloya yer vermiş olan popüler gruplar ise ; One Republic,SmashingPumpkins,Nirvana ve Aerosmith ‘dir.

İzmir Müzik Kursu olarak haftanın 7 günü 10.00-23.00 arasında çello derslerimize devam etmekteyiz.Detaylı bilgi ve ücretsiz deneme dersi için iletişim numaramız’dan veya mail yoluyla sanat merkezimize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.