Art'n More
Çello Hakkında 10 İlginç Bilgi
♪  Çello ya da diğer adıyla bilinen viyolonsel (violoncello) ismi italyanca kökenlidir ve  küçük violone anlamına gelir.Violone 18-20yy arası kullanılan,en pes sesli büyük keman olarakta bilinen bir müzik aletidir.
♪  Çello denildiğinde akla tek bir boy gelse de aslında çellonun birden çok boyutu ve çeşidi vardır. Bunlar 7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10 ve 1/16’dır.
♪  Çello parçalarının birbirine tutturulmak için bir tür hayvansal yapıştırıcı kullanılır, bu yapıştırıcalar yumuşaktır fakat oldukça kuvvetlidir.
♪ Çelllonun kenarlarında ‘purfling’ adı verilen kenar süsleri bulunmaktadır, amacı dekoratif görünmesi ve ağacın çatlamasını önlemektir.
♪  Yapılan bir araştırmaya göre çello çalan kişiler enstrümanına en bağlı kişilerdir.
♪  Çello, en önemlileri J.S Bach, Vivaldi, Boccherini ve Haydn gibi isimler tarafından yazılan çok zengin bir konçerto ve sonat repertuarına sahiptir.
♪  Çello, klasik müziğin çok  önemli bir parçasıdır fakat popüler müzikte kendisine pek sık yer verilmez. Müziklerinde çelloya yer veren gruplardan en önemlileri Aerosmith, Nirvana, Smashing Pumpkins ve One Republic’tir.
♪  1500lü yıllarda yapılan bir takım  eski çellolar günümüzde Güney Dakota Ulusal Müzik Müzesinde sergilenmektedir.Bu tip önemli çellolar müzisyenlerin elinde olsa dahi sahiplik hakları vakıflara aittir.
♪  Birden çok çellonun bir arada bulunmasına ‘celli’ adı verilir.
Çello Kursu veya çello dersi alan arkadaşlar enstrümanlarına oldukça bağlı olurlar.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.