Art'n More
Kemanda Duruş ve Arşenin Tutuşu

Kemanın Tarihi Hakkında

İlk kez nerede ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de ortaçağda İngiltere’de Fidele, Fransa’da Viol, İtalya’da lira olarak adlandırılan çalgılar kemanın atası olarak bilinmektedir. Ünlü müzikçi Lavignac  kemanın Türklere ait bir çalgı olan kemençeden alındığını yazar. Bazı kaynaklar ise Araplara ait olan Rebabı öne sürerek bu tezi yalanlamaktadır. Bu enstrümana son şeklini 16. Ve 17. Yüzyıllarda yaşamış olan Amati, Maggini, Guarneru, Stradivarius gibi ustalar vermiştir. Temel hatlarını korumuş olsada bu çalgı 19.yüzyılda da bazı değişiklikler geçirmiştir.  Orkestrada ilk defa 156’te St.Riggo ve Corteccia eserlerinde yer verilmiştir. Sonraki yıllarda 1. Ve 2. Keman olarak orkestranın vazgeçilmez parçası olmuştur.

 

Kemanın Doğru Tutuşu

  • Sol kol yere paralel olarak kaldırıldığında sol kolumuza paralel olacak şekilde omzumuza yerleştirilir.
  • Keman omzumuz ve boynumuz arasında çenelik adı verilen aparata çenemizi doğru ve uygun pozisyonda yerleştirerek ve hafif bir baskı ile tutulur.
  • İlk haftalarda çalışmalar tamamen doğru tutuş üzerine gerçekleştirilir.
  • Sağ el tutuşunda başparmak ucu yukarıyı işaret edecek şekilde olmalıdır. Dirsek hafif sağı işaret etmelidir. Bilek rahat düz ve estetik olmalıdır.

Arşe (Yay) Tutuşu

  • Dirsek kemanın merkezinin altında olmalıdır.
  • Bilek hafif kırık şekilde durmalıdır.
  • Baş parmak ve işaret parmağı arasında ki açık alan korunmalıdır.
  • Parmaklar yayın tahtasında nazik ve estetiğe uygun durmalıdır.
  • Orta parmak ve baş parmak hizada olmalıdır.

 

,

Tüm bu çalışmaların hepsi ayna karşısında yapılması gereken çalışmalardır. Keman, duruşun çok doğru olması gereken bir enstrümandır. Yanlış şekilde ki çalışmalar vücutta ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple konuya hakim ve uzman bir eğitimci eşliğinde çalışmak en doğru yöntemdir.

İnternette yapmış olduğunuz keman kursu izmir ya da keman dersi izmir bornova aramalarınızdaki en doğru sonuca olaşmak adına mutlaka ücretsiz deneme derslerimize katılınız.İzmirde keman eğitimi veren kurumlar arasında en iyi eğitimi veren keman kursumuza ulaşmanız çok kolay. Yanıtlamamızı istediğiniz sorularınız var ise 05070958227 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak daha ayrıntılı bilgi alabilir, ayrıca keman derslerimiz ile ilgilide bilgi alabilirsiniz.

Ücretsiz Deneme Dersleri İçin Arayın!

Comments are closed.